Bu şehirlerde evi olanlar yaşadı! Ev fiyatları tavan yaptı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu şehirlerde evi olanlar yaşadı! Ev fiyatları tavan yaptı

FİNANS

16 Temmuz 2020 Perşembe 10:12:15

Son Güncelleme: 16/07/2020 03:13:15

Bu şehirlerde evi olanlar yaşadı! Ev fiyatları tavan yaptı

Pandemi sonrasında konut fiyatları da ciddi bir şekilde yükseldi. Düşük faiz oranlı konut kredisi kampanyalarıyla birlikte ev hayali kuranlar konut kredilerine yöneldi. Süreç boyunca en çok fiyat artışı yaşanan 5 ilimiz ise şu şekilde..

İlk beş büyükşehirde konut fiyatların artış devam ediyor. Bir yandan destek paketleri ile kredi oranları düşürülüyor. Hükümet tarafından açıklanan destek paketleri ile birlikte özellikle orta ve alt gelir grubu mensupları için konut alımı kolaylaştırılmaya çalışılıyor. Kamu bankaları düşük oranlarda uzun vadeler verirken, bir yandan da fırsatçılarla birlikte de konut fiyatlarında artışlar yaşanıyor. İşte 2020 yılının ilk altı ayında konut fiyatların yaşanan artışlar açıklandı. 2019 yılının ilk altı ayıya karşılaştırıldığında ise kamu bankaları aracıyla ortaya çıkan kredi kampanyanlarının etkisi daha da göz önüne çıkıyor. 2020 yılındaki konut fiyatlarında değişimin ayrıntıları ise şu şekilde;

2020 yılının ilk altı ayında konut fiyatlarında artışlar meydana geldi. Özellikle de bu artışlar 2020 yılının ikinci çeyreğinde nisan, mayıs ve haziran döneminde derinden hissedildi. Bunu en büyük sebeplerinden biri de şüphesiz devlet bankalarının sunduğu hükümet teşvikli konut kredileri ve kampanyaları oldu. Sunulan kampanyalar vatandaşların konut alma isteklerini artırırken konu hakkında yapılan teşvikler de cabası oldu.

Bu süreç incelendiğinde ise yaşanan fiyat artışlar %8 oranından fazla olduğu göze çarpıyor.

KONUT FİYATLARI %8,54 ORANINDA YÜKSELDİ

Geçen yılın ilk atlı aylık dönemi incelendiğinde fiyat tablosunun yılın ilk yarısında %7,7 oranında düştüğü görülüyor. Oysaki bu yılın aynı dönemine bakıldığında konut fiyatlarında %8,5 oranında bir artış yaşandığı açıkça göze çarpmakta. 2019 yılının ikinci yarsıyla birlikte konut kredilerinde gözle görülür bir şekilde faiz indirimleri başlamıştı ve 2020 yılının başına gelince de küresel korona virüsüyle birlikte bu kampanyalar zirveye ulaşmış, hükümet teşvikli bir hal almıştı. Tüm bu etmenler ise konut fiyatlarında artışların yaşanmasının ana taşlarından.

Endeksa tarafından yapılan analizin sonuçlarına göre ise 2020 yılının ilk yarısında Türkiye genelinde 81 şehir baz alınarak yapılan konut satış fiyatlarında %59 artış kaydedilmiş durumda.

Şehir bazında incelendiğinde ise İstanbul da 2020 yılının ilk yarısında konut satışlarındaki artış oranı %8,33 olarak kaydedildi. İkinci büyük şehir olan başkent Ankara’ya gözler çevrildiğinde ise konut fiyatları bu yılın ilk yarısında %7,99 oranında arttı. Üçüncü büyükşehir olan Ege’nin incisi İzmir’de ise konut satışları yine artmış durumda. İzmir’de ise %6,45 oranında bir artış yaşandı.

ANTALYA İLK SIRADA

En yüksek fiyat artışı yaşanan şehir ise Antalya oldu. Antalya ilinde 2020’nin ilk altı ayında konut fiyatları %11,89 oranında artış yaşadı. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de salgın sebebiyle insanların deniz kenarında ve İstanbul’a oranla daha küçük şehirlere kaçma isteklerinden kaynaklandığı düşünülmekte.

Bursa’da ise yine artış yaşandı ve artış oranı da %6,26 olarak kaydedildi.

Haziran sonu itibariyle ise ortalama konut metrekare fiyatları metropol İstanbul için 3 bin 850 Türk lirası olarak hesaplanırken başkent Ankara’da 1 bin 933 Türk lirasından hesaplanmakta. İzmir’de metrekare fiyatı 3 bin 117 Türk lirası olurken en çok artış yaşanan şehrimiz Antalya’da 2 bin 653 Türk lirası olarak kaydedildi. Sonra olarak Bursa ilimizde ise artış 2 bin 241 Türk lirası olarak hesaplandı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı