Bu şehirlerde evi olanlar müjde! Ev fiyatları yüzde 30 arttı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu şehirlerde evi olanlar müjde! Ev fiyatları yüzde 30 arttı

FİNANS

2 Eylül 2020 Çarşamba 07:12:36

Son Güncelleme: 01/09/2020 17:20:11

Bu şehirlerde evi olanlar müjde! Ev fiyatları yüzde 30 arttı

Salgın sonrası düşük faiz oranlarıyla birlikte konut satışlarında kelimenin tam anlamıyla patlama yaşandı. Talebin artmasıyla birlikte bu şehirlerde konut fiyatları yüzde 30’a kadar yükseldi.

Gayrimenkul sektörünün canlanmasıyla birlikte, Temmuz ayında konut satış fiyatları yüzde 19,5 artış gösterdi. Konut fiyatları, en çok Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep illerinde değerlendi.

Yeni normal hayata geçişle birlikte, konut satışlarında artış yaşandı. Gayrimenkul sektörü, kredi faizlerinin düşüşü sayesinde canlandı. Temmuz ayında konut satışı rekor seviyede gerçekleşti ve ülke genelinde konut satış fiyatları yüzde 19,5 arttı. Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep illerinde en çok konut değer artışı yaşandığı kaydedildi. Bu illerin yanı sıra Adana, Konya ve İzmir illerindeki artış da dikkat çekti.

KONUT METREKARE SATIŞ FİYATI SON 1 YILDA YÜZDE 19,5 ARTIŞ GÖSTERDİ

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu olan Endeksa’dan alınan verilere göre, Temmuz ayının sonundan itibaren, son 1 yıl içindeki ülke genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı yüzde 19,5 arttı ve 2 bin 514 lira olarak kaydedildi. Konut değer artışının en yüksek olduğu iller sırasıyla, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Konya, İzmir, Ankara, Bursa, İstanbul, Kocaeli oldu.

ANTALYA’DA YAZLIK BÖLGELERE TALEP ARTTI

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve ekonomik, demografik ve sosyal özellikleri açısından önemli bir konuma sahip olan Antalya, göç oranı en yüksek olan ikinci il oldu. Antalya’da son 4 yılda konut satış fiyatları sürekli olarak artış gösterdi. Vatandaşların salgın nedeniyle yazlık bölgelerden konut alma talebinin artışıyla birlikte Antalya’da konut fiyatları son 1 yıl içinde yüzde 30,67 arttı. Bu şehirde, ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 825 lira, ortalama konut fiyatı 347 bin 475 lira oldu. Konut yatırımının geri dönüş süresi de 17 yıl olduğu kaydedildi.

ŞANLIURFA’DA KONUT FİYATLARI YÜZDE 28,88 ARTIŞ GÖSTERDİ

Şanlıurfa’da uzun süredir konut fiyatlarında artış görünmüyordu. Son 1 yılda Şanlıurfa’daki konut fiyatları yüzde 28,88 artış gösterdi. Şanlıurfa’daki ortalama konut metrekare satış fiyatı ise 1351 bin lira oldu. Ortalama konut fiyatları ise 239 bin 127 lira olduğu kaydedildi. Şanlıurfa’daki konut yatırımın geri dönüş süresi ise 17 yıl oldu.

GAZİANTEP’TE KONUT FİYATLARI BİR YILDA YÜZDE 24,17 ARTIŞ GÖSTERDİ

Gaziantep ticaret ve turizm alanındaki gelişmişliğine yanı sıra tarihi ve kültürel mirası açısından da çok önemli bir ilimizdir. Gaziantep’teki konut satış fiyatlarını etkileyen 2 önemli unsur vardır. Bunlardan biri şehirde bulunan dört üniversitedir ve diğeri yakın illerden alınan göçtür. Son yıllarda kentsel dönüşüm kapsamında çeşitli projeler yürüten Gaziantep’te konut fiyatları son 1 yıl içinde yüzde 24,17 artış gösterdi. Gaziantep’teki konutların ortalama metrekare satış fiyatı 2 bin 124 liradır. Ortalama konut satış fiyatı ise 350 bin 460 liradır. Gaziantep’teki konut yatırımlarının geri dönüş süresi ise 17 yıldır.

KONUT FİYATLARINDA İSTANBUL’DA YÜZDE 1,28, ANKARA’DA YÜZDE 2,48, İZMİR’DE YÜZDE 3,68 ARTIŞ BEKLENİYOR

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, verileri değerlendirdi. Öğüt, önümüzdeki yıl konut fiyatlarının ülke genelinde yüzde 2,86 artacağını tahmin ettiklerini belirtti. Konut satış fiyatlarının İstanbul’da yüzde 1,28 Ankara’da yüzde 2,48 İzmir’de de yüzde 3,68 artış görüleceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı