Bu şehirde yaşayanlar dikkat! Zam üzerine zam yapılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu şehirde yaşayanlar dikkat! Zam üzerine zam yapılıyor

FİNANS

12 Ağustos 2020 Çarşamba 09:12:43

Son Güncelleme: 12/08/2020 02:11:44

Bu şehirde yaşayanlar dikkat! Zam üzerine zam yapılıyor

Geçtiğimiz günlerde taksi fiyatlarıyla gündeme gelen İzmir bu seferde artan su fiyatlarıyla yeniden gündemde. Meclis tarafından alınan kararla birlikte suyun metreküp fiyatına yüzde 11 zam yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de pek çok alanda zam yapıldı. Bu alanlardan en çok merak edilenler ise su ve taksi zammıydı. İşte İzmir’de yapılan zamlarla ilgili tüm detaylar…

2020 İZMİR SU ZAMMI

1 Eylül 2020 tarihinden itibaren İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından suyun metreküp fiyatına yüzde 11,76 oranında zam yapılmasına karar verildi.

İzmir Büyükşehir Belediye salonunda, Tunç Soyer başkanlığında gerçekleştirilen Ağustos ayı birinci olağan meclis toplantısında alt yapı çalışmalarında kullanılmak üzere 34 milyon dolar ve 49 milyon 800 bin avro kredi çekme planı ve su zammı konuşuldu.

Toplantıda alınan karara göre, konut abonelerinde 0-13 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 5,57 TL’ye yükseldi. 14-20 metreküp fiyatı da 6,02 TL’ye yükseldi. 21-üstü metreküp suyun fiyatı ise 12,41 TL’ye çıktı.

TAKSİYE DE ZAM GELDİ!

2 yılın ardından, İzmir’deki taksimetre tarifesinde değişiklik yapıldı. UKOME tarafından alınan kararla birlikte taksimetre açılış ücreti 3.90’dan 4.20 TL’ye çıkarıldı. Kilometre ücreti ise 3.70’den 4.30 TL’ye yükseldi. Diğer büyükşehirlerde uygulanan kısa mesafe düzenlemesine İzmir de başladı. Takside indi-bindi bedeli 10 liraya yükseldi. Kısa mesafe uygulaması ve taksimetre zammı 11 Ağustos Salı gününden itibaren uygulanacak.

KISA MESAFE SORUNU ÇÖZÜLDÜ

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık; yaptığı açıklamada, taksimetrede yapılan fiyat düzenlemesinin 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında olduğunu belirtti. Akaryakıt, yedek parça, lastik gibi giderlerdeki artış nedeniyle zam yapmak zorunda kaldıklarını vurguladı. Önceki düzenlemenin 2018 Temmuz ayında yapıldığını hatırlattı ve o zamandan bu yana TÜFE oranının yüzde 30 civarında olduğunu söyledi. Kilometre ücreti için yapılan zammın; yüzde 16, yani 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında olduğunu belirtti. UKOME’nin hem esnafı hem de taksi kullanan vatandaşları düşünerek böyle bir zam yaptığı dile getirildi. Taksi müşterilerinin ve esnafın karşısına en çok çıkan sorunlardan biri olan kısa mesafe problemi de çözüme kavuşturuldu. İndi-bindi ücreti 10 liraya yükseldi. Bu uygulama İstanbul’da 2 yıldır, Ankara’da da 1 yıldır uygulanıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı