Bu mesleği yapanlar Tesla'da çalışabilirler
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu mesleği yapanlar Tesla’da çalışabilirler

FİNANS

28 Temmuz 2020 Salı 02:12:39

Son Güncelleme: 28/07/2020 21:30:26

Bu mesleği yapanlar Tesla’da çalışabilirler

Son yıllarda kendinden sıklıkla söz ettiren Tesla, sigortacılığa da el atıyor! ElonMusk’ın yaptığı çağrı tüm dünyada yankı uyandırdı. Eğer bu mesleği yapıyorsanız Tesla’da çalışabilirsiniz.

Tesla, elektrikli araçlarına sigorta ürünlerini entegre etmek için 20 ülkedeki sigortacılarla ortaklık kuracak. Musk, Tesla Sigorta için aktüerlerin kendileriyle iletişime geçmelerini istedi. Bu sayede Türkiye’deki 379 aktüer de Musk’la çalışma fırsatı elde edebilecek.

Son yılların en popüler markalarından biri olan Tesla, dünyanın her yerinde yapılabilecek ender mesleklerden biri olan aktüerlere iş imkanı sunuyor. Tesla’nın CEO’su ElonMusk, elektrikli araçlarına sigorta ürünlerini entegre ederek sigortacılığı şirketin önemli bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor.  Musk, yaptığı açıklamada “Tesla Sigorta için devrim niteliğinde aktüerler arıyoruz! İlgileniyorsanız lütfen temasa geçin” sözlerine yer verdi.Tesla, kendi araçlarını sigortalatmak için 20 ülkedeki sigortacılarla ortaklık kurduktan sonra sigorta risklerini ölçüp fiyat oluşumuna katkı sağlayacak aktüerlere ihtiyaç duyuyor. Bu sayede Türkiye’deki 379 aktüer de Musk’la çalışma şansı yakalayabilecek.

AKTÜERLİK GİDEREK ÖNEMLİ BİR HALE GELİYOR

Teknoloji denince ilk akla gelen şirketlerden olan Tesla, piyasaya sunacağı sigorta ürünlerini şirketin merkezine getirmeyi planlıyor. ElonMusk, yaptığı açıklamada; zaman geçtikçe sigortanın şirketin önemli bir ürünü olacağına inandığını belirtti.

379 TÜRK AKTÜER ELON MUSK’LA BİRLİKTE ÇALIŞABİLİR

Aktüerler Derneği Başkanı Taylan Matkap, yaptığı konuşmada aktüerliğin dünyanın her yerinde yapılabileceğini ve geleceğin en iyi ilk 10 mesleğinden biri olduğunu vurguladı. Sözlerine, üniversite tercihi ve meslek seçimi yapacak olan öğrencilere, işsizlik oranı neredeyse sıfır olan aktüerliğe yönelmelerini önererek devam etti. Türkiye Aktüerler Derneği, Avrupa Aktüerler Birliği’ne kabul edildiği için hiçbir çalışma iznine gerek olmadan AB ülkelerinde çalışabiliyor. Taylan Matkap, Türkiye’de bulunan toplam 379 aktüerin Musk ile çalışabilecek yeteneklere ve imkanlara sahip olduğunun altını çizdi.

AKTÜER NE YAPAR?

Aktüer, temel olarak sigorta programları hazırlar ve sigortacılık tekniğini kullanarak yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygular.Sonuçları tablolar hazırlayarak ve raporlar oluşturarak kesin hesapları onaylar.

  • Sigorta yapılan kişi, ürün ve eşyalarda ortaya çıkan kayıp ve hasar miktarını hesaplar.
  • Ölüm, kaza, yangın gibi felaketlerin görülme sıklığını inceler ve gelecekte ortaya çıkma olasılıklarını hesaplar.
  • Tablo ve grafiklere araştırma sonuçlarını gösterir.
  • Oluşturduğu tablo ve grafiklerden yola çıkarak, çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun tarifelerini ve yükümlülüklerini belirler.
  • Şirketin yedek kaynak ve kar paylarının hesaplamasını yapar.
  • Çalıştığı sigorta şirketinin finansal raporlarını hazırlamakla yükümlüdür.

NASIL AKTÜER OLUNUR? AKTÜER OLMAK İÇİN HANGİ BÖLÜMDE OKUMAK GEREKİR?

Aktüer olmak için üniversitelerin bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu Aktüerya bölümünden mezun olunmalıdır. Bankacılık ve Sigortacılık, Banka ve Sigorta Yönetimi, Sigortacılık ön lisans programlarını başarı ile tamamlayanlar da ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı olduklarında “Aktüerya” lisans programına dikey geçiş yapabilir ve aktüer olabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı