Bu haber tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! Bunu yapmayana 1.895 lira para cezası verilecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu haber tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! Bunu yapmayana 1.895 lira para cezası verilecek

FİNANS

5 Aralık 2020 Cumartesi 21:37:59

Son Güncelleme: 05/12/2020 21:37:19

Bu haber tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! Bunu yapmayana 1.895 lira para cezası verilecek

2021 yılı hızla yaklaşırken yeni yılda uygulanmaya başlanacak yeni sistemlerde hayatımıza entegre olmuş durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre araç sahiplerinin bu uygulamayı dikkate almaması durumunda 1.895 Türk Lirası cezai işlem uygulanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, araç sahiplerine egzoz emisyon ölçümü yaptırmaları için uyarıda bulundu ve Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi’nin (EGEDES) detaylarını açıkladı. 2021 yılından itibaren hayata geçirilecek uygulamayla birlikte, plaka tanıma sistemi ile birlikte, egzoz emisyon ölçümü ve muayenesi yaptırmayan araç sahipleri anında otomatik olarak tespit edilecek ve bu kişilere 1.895 liradan başlayan fiyatlarla para cezası verilecek.

Bilindiği üzere; hava kirliliğine neden olan en büyük etkenlerden birisi motorlu taşıtlardır. Giderek artan araç sayısıyla birlikte, trafik kaynaklı hava kirliliği de çoğalıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hava kirliliği ile mücadele etmek için yeni bir uygulamayı daha hayata geçirecek. Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES), Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı protokolle birlikte, ASELSAN ortaklığıyla 81 ilde hizmet vermeye başlayacak. EGEDES, 2021 yılının ikinci yarısından itibaren uygulanmaya başlayacak.

Protokol kapsamında 5 milyon lira proje bedeli verildi ve ekipler, cihazların son testlerini gerçekleştirip cihazların dağıtımı, montajı ve personel eğitimleri için takvim belirledi. Yeni yılın ilk yarısında, bakanlık tarafından her şehre bir plaka cihazı teslim edilecek ve EGEDES 81 ilde uygulanacak. Bu sistem sayesinde, egzoz muayenesi yaptırılmayan, trafikte akışı aksatmadan, otomatik olarak, tespit edilebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaptığı açıklamada; egzoz denetiminde yeni sisteme geçeceklerini ve egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların trafikte otomatik olarak tespit edileceğini dile getirdi. EGEDES’in yeni yılın ikinci yarısında tüm şehirlerde uygulanmaya başlayacağını söyleyerek vatandaşlara uyarıda bulundu.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK? 

Seyir halinde ve yol kenarında bulunan araçların plakaları cihazla okunacak ve internet üzerinden egzoz sistemine bağlanacak. Kişinin ölçüm yaptırıp yaptırmadığı sistemde sorgulanacak ve hemen araç görüntüsünü içeren bir rapor oluşturulacak.

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ YAPTIRMAMANIN CEZASI NE KADAR? 

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine, Çevre Kanunu kapsamında 1.895 TL para cezası verilmektedir. Bunun yanı sıra, yönetmelikler tarafından belirlenen standartlara aykırı emisyona yol açtığı tespit edilen araç sahiplerine de 3 bin 791 lira idari para cezası uygulanmaktadır.

BU YIL TOPLAM 5 MİLYON 874 BİN LİRA PARA CEZASI VERİLDİ

2020 yılında, egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan, standartlara aykırı emisyona neden olan ve egzoz kaynaklı gürültüye sebep olan araç sahiplerine toplamda 5 milyon 874 bin lira ceza kesildi.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı