Bu bölümleri tercih edenlere asgari ücret burs ve iş garantisi verilecek!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu bölümleri tercih edenlere asgari ücret burs ve iş garantisi verilecek!

FİNANS

5 Ağustos 2020 Çarşamba 08:12:38

Son Güncelleme: 05/08/2020 03:26:24

Bu bölümleri tercih edenlere asgari ücret burs ve iş garantisi verilecek!

2020 yılı üniversite tercihleri tüm hızıyla devam ederken, öğrencilere burs müjdesi geldi. Bu bölümleri tercih eden öğrencilere 2500 lira aylık burs bağlanacak. Bölümü bitiren öğrencilere ise iş garantisi sunuluyor.

Üniversite tercih zamanının yaklaşmasıyla birlikte öğrenciler hangi bölümlerin kendileri için avantaj sunacağını araştırmaya başladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), üniversite adaylarına müjdeyi verdi. 2020- 2021 döneminde ilk 50 bine girip Tekstil Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerinden birini seçen öğrencilere asgari ücret tutarında burs verilecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı açıklamada üniversite sınavında ilk 50 bine giren ve ilk beş tercihinde Maden Mühendisliği, Cevher Hazırlama Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği bölümleri yer alan ve yerleşen öğrencilere aylık olarak net asgari ücret tutarı kadar burs verileceğini söyledi. 50-60 bin aralığında olan öğrencilere ise asgari ücretin yarısı kadar, 65-80 bin arasında olan öğrencilere ise net asgari ücretin üçte biri kadar burs verilecek. Öğrenciler diğer kurumlardan burs alsa bile bu bursu almasına engel olmayacak.

BİR BURS MÜJDESİ DE TEKSTİLCİLERDEN GELDİ

Hazır giyim ve tekstil sektöründeki eğitimli iş gücü eksiğini gidermek için UTİB öğrencilere asgari ücret tutarında burs verecek. Üniversite sınavında ilk 80 bine girip tekstil mühendisliğini seçen öğrenciler karşılıksız burs alacak.

VERİLEN BURS ASGARİ ÜCRET KADAR OLACAK

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, yaptığı açıklamada tekstil ve hazır giyim sektörünün en önemli problemlerinden birinin eğitimli iş gücündeki eksikliğin olduğunu belirtti. Buna ek olarak, son yıllarda tekstil mühendisliğinin öğrencilerin tercihlerinde son sıralarda yer aldığını ve sektörün nitelikli ve deneyimli mühendislere ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Üniversite sınavında ilk 20 binde olup tekstil mühendisliğini tercih eden öğrencilere her ay asgari ücret tutarında burs verilecek. 20-50 bin arasında olan öğrencilere ise net asgari ücretin yüzde 70’i oranında, 50-80 bin arasında olan adaylara ise net asgari ücretin yarısı kadar karşılıksız burs verilecek.

İŞ GARANTİSİ VERİLECEK

Bursun yanı sıra öğrencilere işletmelerde uzun dönemli staj imkanı sunacaklarını ve başarılı olan öğrencilere iş garantisi verileceği belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı