Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu bankaları kullanıyorsanız dikkat! Fitch bu bankaların kredi notunu düşürdü

FİNANS

21 Mayıs 2020 Perşembe 19:11:39

Bu bankaları kullanıyorsanız dikkat! Fitch bu bankaların kredi notunu düşürdü

Koronavirüs salgını sonrasında uygulanan para politikalarını gözönünde bulunduran Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, ülkemizde 9 bankanın kredi notunu düşürdü. Uzun yıllardır B+ derecesinde bulunan bankalar negatife düştü. Fitch hangi bankaların kredi notunu düşürdü?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch, 9 bankasının kredi notunu düşürdü. Fitch tarafından Türkiye’de faaliyetlerini devam ettiren 9 yabancı bankaya ait kredi notu düşürüldü. Fitch tarafından yapılan açıklamalara göre dış finansman gereğinden dolayı bankalara müdahale ekonomi üzerinde risk oluşturuyor.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in kredi notunu düşürdüğü bankalar arasında ise Türkiye’de halk tarafından sıklıkla tercih edilen bazı isimler de yer aldı. Baz dev isimler de yıllardır Türkiye’de faaliyetlerine devam etmekteydi.

Bu bankalar ise şöyle;

Amsterdam merkezli ING Bank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), ICBC Turkey, Alternatifbank, Burgan Bank, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans.

Fitch bahsedilen bankaların uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu “B+” olarak uzun zamandır sabit tutmaktaydı. Söz edilen bankaların yine not görünümleri “durağan” olarak tanımlanmaktaydı. Fakat Fitch, bu bankaların not görünümlerini “durağandan” “negatife” düşürdü. Fakat bankaların finansal kapasite derecelendirmeleri olan VR, Fitch tarafından yapılan bu değişiklikten etkilenmedi. Fitch tarafından gerçekleştirilen bu hamleden sonra Merkez Bankası tarafında herhangi bir gelişme yaşanıp yaşanmayacağı da ileriki günlerde gözlemlenecek.

“Gerçekleştirilen müdahaleler döviz yükümlülüklerini yerine getirme imkanlarını kısıtlayabilir”

Fitch Derecelendirme Kurulu tarafından gerçekleştirilen not düşümü sonrasında oluşan negetis görünüm, Fitch’in Türkiye’nin dış finans ihtiyaçlarının hükümet tarafından yapılabilecek olan bankacılık sektörüne karşın müdahale etme riskini artırmasını yansıtmakta.

Fitch mevcut olan bu durumun bahsi geçen 9 bankanın döviz yükümlülüklerini yerine getirme imkanlarının da bir kısıtlanma olabileceğini ön görmekte. Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Türkiye Cumhuriyeti’nin ihtiyaç duyduğu yüksek dış finansman gereksiniminin oldukça önemli bir kısmının bankacılık sektörü sayesinde karşılandığını belirtti. Bunun da erişimini korumak ve sermaye kontrollerinden kaçınmak için önemli bir teşvik yarattığını da vurguladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı