Brüksel'de Restoranlar Bir Bir Kapanmaya Başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Brüksel’de Restoranlar Bir Bir Kapanmaya Başlıyor

FİNANS

5 Ağustos 2020 Çarşamba 04:12:00

Son Güncelleme: 05/08/2020 02:41:44

Brüksel’de Restoranlar Bir Bir Kapanmaya Başlıyor

Korona virüsü Avrupa’nın merkezine oturmuş durumda. Virüsten kaynaklı işsizlik de her geçen gün artmakta. Brüksel’de restoranların 3’te 1’i kapanmanın eşiğine geldi.

Vatandaşlar da gerek maddi zorluklardan gerekse de virüsün sebep olduğu davranış değişiklikleri yüzünden tüketim alışkanlıklarını tamamen değiştirdi.

Artık birçok bölgede insanlar temel ihtiyaçlarına odaklanmakta ve gerekmedikçe harcama yapmamakta. Özellikle birçok insan virüs nedeniyle hijyenine güvenemediği için hizmet sektöründen her geçen gün biraz daha uzaklaştı.

Karantina önlemleri kapsamında da dünyanın her yerinde binlerce işletme aylarca kapalı kaldı. Fakat virüs sonrasında iş yapmayan sektörlerin başında da yemek sektörü geldi. Restoranlar, maliyetlerinin artmasına karşın virüs sonrasında umut ettikleri düzelmeyi bir türlü yakalayamadı. Salgın sonrasında değişen tüketici davranışları, zorlayan ekonomik şartlar ve hijyen konusunda artan endişeler neticesiyle restoranlar çoğu zaman boş kalmakta.

Avrupa Birliği kurumları ile birlikte NATO’ya ev sahipliği yapmakta olan Belçika’da restoranlar bomboş bir tablo çizmekte. Başkent Brüksel’de 1200 restoranın üçte birine yakının salgının getirdiği olumsuzluklar sebebiyle bu sonbahara kadar iflas etmesi öngörülmekte.

Konu hakkında ise Brüksel Gıda Hizmetleri Endüstrisi Federasyonu olan Philippe Trine açıklama yaptı. Yapılan basın açıklamasında korona virüsüne dair alınan tedbirlerin birçok restoran ve kafenin sonu olacağına işaret etti. Başkan Trine ayrıca, sektörde önde gelenlerin sonbahar döneminde iflas dalgasını beklediklerini de aktardı.

Başkan Trine, birçok işyerinin zar zor iş yaptığı ve alınan son tedbirler birlikte de gelinen vaziyetin sektör için tam bir felaket olduğunu belirtti. Bazı restoranların tamamen kapandığını belirten Trine, kimisinin ise tatil gerekçesiyle bir süre kapattıklarını belirttiğini fakat bir daha açılmanın da çok zor olacaklarının farkında olduklarını da aktardı.

Belçika hükümeti ise korona virüs küresel salgını ile mücadele dahilinde yeni tedbirler alındığını duyurmuştu.

Yeni tedbirler arasında ise vatandaşlar 1 ay boyunca 5 kişiden fazla insanla görüşmemeleri, evden çalışmaların artması ve teşvik edilmesi, restoran ve kafe gibi ortamlara gidenlerden ise telefon numarası ve e-posta gibi iletişim bilgilerinin alınması ve alışverişin olduğu kalabalık mekanlar da maske zorunluluğu gibi önlemler vardı.

Yapılan araştırmalara dayanarak FHB tarafından hazırlanan tahminler Brüksel’de gıda sektöründe faaliyet gösteren bini aşkın restoran ve kafe türü işletmelerin yüzde otuzuna yakınının korona virüsten kaynaklanan müşteri sayısındaki düşüş ve sosyal mesafe oluşturma zorunluluğundan dolayı meydana gelen mekanların müşteri kapasitelerinin düşmesi nedeni ile tamamen faaliyet dışı kalacağı yönünde. Bunların dışında aynı sektörde faaliyet gösteren işletmelerin büyük bir kısmının da geçici olarak çalışmalarına ara vermeleri bekleniyor. Oluşan krizden en fazla etkilenmesi beklenen işletmeler ise 5 çalışandan az kişinin faaliyet gösterdiği butik işletmeler.

Şu an için net bir söylem ortaya koymanın zor olduğunu söyleyen, sonbahar aylarına girildiğinde havaların soğumaya başlaması sebebi ile işletmelerin açık alanları tercih eden müşterileri ağırlama ihtimallerinin düşeceği, işletmelerin kapalı alanları tercih edecek olan müşteriler için ise sosyal mesafeyi koruma zorunluluğu sebebi ile yeterli iç mekan kapasitesi sağlayamayacağı yönünde tahminler yürüten Belçika bölgesel hükümeti, bu durumun işletmelerin kazançlarının düşmesinden daha çok onları bir krize sürükleyeceğini düşünüyor ve gıda sektöründe faaliyet gösteren kafe ve restoran tipi işletmelere uygun kredi opsiyonları oluşturmaya hazırlanıyor.

Belçika’da faaliyet göstermekte olan insan kaynakları kuruluşu olan Acerta ise küresel korona virüs salgını öncesinde büyüme eğilimi gösteren restoranların tam zamanlı çalışanlarının %70’e varan kısmının geçici olarak da olsa işsiz olduklarını temmuz ayında belirtmişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı