BlackFriday Alışverişi Yapanlar Dikkat! Binlerce Şikayet Geldi Bakanlık Harekete Geçti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

BlackFriday Alışverişi Yapanlar Dikkat! Binlerce Şikayet Geldi Bakanlık Harekete Geçti

FİNANS

7 Aralık 2020 Pazartesi 14:28:37

Son Güncelleme: 07/12/2020 14:28:17

BlackFriday Alışverişi Yapanlar Dikkat! Binlerce Şikayet Geldi Bakanlık Harekete Geçti

Ülkemizde Kara Cuma olarakta adlandırılan BlackFriday günlerinin yaklaşmasıyla birlikte bir çok dev marka yüzde 80’e varan indirim günleri düzenlemişti. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan inceleme sonrasında dev markalardan konuyla ilgili savunma talep edildi. Binlerce kişi şikayet başvurusunda bulundu.

Black Friday, cuma indirimleri, yıl sonu indirimleri derken büyük ve küçük birçok firma üst üste indirim adı altında yeni kampanyalar düzenlemişti. Fakat bazı firmalar ise “sahte indirim” ile vatandaşı mağdur etmişti. Halktan yükselen isyan ise gecikmedi. Gelen çok sayıda şikâyetin ardından ise Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kuru, e-ticaret devlerin savunma talep etti. Toplanan kurulun ise şikayetleri salı günü görüşeceği ve karara varması bekleniyor. Fakat gelen haberlere göre sahte indirim düzenleyen firmalar efsane cezalar da yolda!

Özel indirim günleri adı altında birçok firma kampanyalar ve indirimler düzenlemişti. Fakat “sahte indirim” yapan kurumlara cezalar yolda! Ticaret Bakanlığı kurulu salı günü toplanıyor! İşte tüm ayrıntılar;

Kasım ayı sadece Türkiye’de değil küresel anlamda tüm dünyada alışveriş çılgınlığı ve efsane indirimler ile devam etti. Özellikle indirim ve kampanyalar kasım ayının son haftası ile Black Friday altında rekorlar kırdı. Öyle rekorlar kırdı ki kargo şirketleri mesai uygulamasına geçti. Bu günler de markalar tarafından %60, %70 hatta %80’e yakın indirimler başlatıldı. Fakat duyurulan bu indirimlerin hepsi doğru değildi! Gelen şikayetler üzere ise Ticaret Bakanlığı harekete geçti!

ÇOK SAYIDA ŞİKÂYET

Vatandaşlar tarafındansa sahte indirimlere olan tepkiler gecikmedi. Çok fazla sayıda şikâyetin üzerine ise Ticaret Bakanlığına bağlı Reklam Kurulu tarafından çalışmalar başlatıldı. Kurul kendilerini Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olarak tanıtan firmalara ve e-ticarete yapılan sahte indirimleri tespit etti. Kurumlara ise bahsi geçen suçlamalara karşın açıklama talep edildi. Paylaşılan diğer bilgilere göre şirketlerin salı gününe kadar savunmalarını iletmeli ve Kurul’a sunmalı.

KURUL KARAR VERECEK

Salı günü toplanması beklenen Reklam Kurulu ise savunmalar ve tespitler sonrasında kararını verecek. Bakanlık tarafından paylaşılan bilgilere göre toplantının ardından karar bağlanırsa bazı ticaret firmalarına yüklü cezalar uygulanacak. Ayrıca şikâyet sayısının fazlalığından dolayı da dosyalar için verilecek kararlar tek bir toplantıda ele alınmayabilir.

30 MİLYAR LİRALIK HEDEF

Sektörün ileri gelenleri ise kampanyalar ve geçtiğimiz dönemi değerlendirerek Türkiye’de e-ticaretin çok hızlı bir şekilde yükseldiğini ve kasım ayında ise 30 milyar Türk lirası olan barajın geçildiğini işlemlerde ise %100 bir artış olduğunu açıkladılar. Kampanya döneminde ise vatandaşlar tarafından milyonlarca ürün alındı. Özellikle ise halk tarafından kozmetik, giyim ve teknoloji kategorileri sık sık tercih edildi. Ayrıca ev eşyaları ve market ürünleri de çok talep gören ürünler arasında oldu.

‘İNDİRİM VARMIŞ GİBİ REKLAM YAPIYORLAR’

İndirim günleri ise oldukça yaygın hale geldi ve farklı isimler altında toplanır oldu. Bu kampanyalar döneminde ise tüketicilerin mağduriyetleri önceki yıllara göre daha fazla oldu.

Tüketiciler ise şikayetlerini dile getirdi;

Tüketicilere göre %60 ila %70 arasında indirim verilen ürünlerin, indirim öncesinde de zaten uygun fiyata alınabiliyor olması. Yani tüketicilere göre firmalar 200 liraya sattıkları bir ürünü indirim uygulasalar da 200 Türk lirasından satmaya devam ediyor.

Yine bir diğer şikâyet ise kalite ve içerik farkları üzerine oldu. Tüketiciler ise bu tip konularda görüşecek kimseyi bulamadıkları içinde şikayetçi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı