Benzin ve Mazota Zam Geldi! İşte Güncel Benzin ve Motorin Fiyatları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Benzin ve Mazota Zam Geldi! İşte Güncel Benzin ve Motorin Fiyatları

FİNANS

17 Aralık 2020 Perşembe 19:29:58

Son Güncelleme: 17/12/2020 19:29:20

Benzin ve Mazota Zam Geldi! İşte Güncel Benzin ve Motorin Fiyatları

Dövizde yaşanan dalgalanmalar sonrasında benzin ve mazot fiyatları vatandaşlarımız tarafından merak ediliyordu. EPGİS tarafından yapılan açıklamaya göre yeni bir zam haberi bizleri karşıladı. Akaryakıt üzerinde ÖTV düzenlemesi sonrasında Türkiye genelinde benzin ve mazot fiyatları ne kadar sorusu böylece yanıt bulmuş oldu.

Hafta başının gelmesiyle birlikte benzin ve motorin fiyatlarında artışa gidildi. EPGİS, yaptığı duyuru ile birlikte benzine 15 Aralık gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 21 kuruş zam geldiğini açıkladı. Yapılan zammın pompa fiyatlarına 17 kuruş olarak yansıyacağı belirtilirken, motorine de 15 kuruşluk zam geldiği fakat eşel mobil uygulaması sayesinde bu artışın pompa fiyatına yansımayacağı açıklandı.

BENZİN VE MAZOTA ZAM

Akaryakıt fiyatlarında, Brent Petrol fiyatlarının 50 dolar bazının üstüne çıkmasıyla birlikte zam yapılacağı öngörülüyordu. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasının (EPGİS) sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı iki duyuru ile benzin ve motorin fiyatlarına zam yapıldığı resmi olarak açıklandı. EPGİS, benzin fiyatlarında yapılacak zam tutarlarını ve eşel mobil uygulaması ile yapılacak zam oranlarını kamuoyuna bildirdi.

EPGİS DUYURDU
EPGİS benzine gelecek olan zam duyurusunu şu şekilde yaptı; “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 15/12/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 17 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”

EPGİS tarafından yapılan ikinci duyuru ise şu oldu; “Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 15/12/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 15, Benzinde 4 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut Uygulama olan Eşel Mobil Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.”

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI
EPGİS’in benzine ve motorine zam geleceğine dair yaptığı açıklamanın ardından vatandaşlar bu zammın fiyatları nasıl etkileyeceğini merak etmeye başladı. Yapılan bu zamlar benzin ve motorin fiyatlarını şu şekilde etkileyecek; Benzin fiyatlarına gelecek olan zam duyurusuna göre, benzin fiyatlarına toplam 21 kuruş artış yapılacak fakat bu artışın 4 kuruşu vergiden karşılanırken sadece 17 kuruşu pompa fiyatlarına yansıyacak. Benzin fiyatları bugünden itibaren 17 kuruş zamlı olarak satılmaya başlanacak. İkinci duyuruda yer alan bilgilere göre de benzinde yapılan 4 kuruşluk zam ve motorinde yapılan 15 kuruşluk zam ÖTV’den karşılanacak ve pompa fiyatlarına yansıtılmayacak.

BENZİN NE KADAR OLDU?
Benzinin litresi Ankara ilinde ortalama 7,10 TL’den satılırken 7,27 TL’ye yükselecek. İstanbul ilinde 7,09 liradan satılan benzinin litresi 7,26 lira olacak. İzmir’de ise bu fiyat 7,15 liradan 7,32 liraya artacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?
Rafinerilerin, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ve dolar kurunda yaşanan değişiklikler baz alarak hesapladığı akaryakıt fiyatları dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebi ile şirketlere ve kentlere göre çeşitlilik gösterebiliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı