Benzin ve mazot fiyatlarına zam üstüne zam geldi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Benzin ve mazot fiyatlarına zam üstüne zam geldi

FİNANS

6 Kasım 2020 Cuma 12:58:30

Benzin ve mazot fiyatlarına zam üstüne zam geldi

Amerika Birleşik Devletleri’nde gergin başkanlık seçimleri devam ederken, petrol varil fiyatları da değişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde okurlarımıza verdiğimiz akaryakıtta indirim müjdesi sonrasında iki gün üst üste zam yapıldı. Benzin ve motorin fiyatları 4-5 Kasım tarihlerinde yükseldi.

Motorine, 4 Kasım’da yapılan 17 kuruşluk zammın ardından dün yeniden zam geldi. EPGİS tarafından duyurulan zam haberi vatandaşların isyan etmesine neden oldu. Dolar kuru yükseldikçe artan akaryakıt fiyatları merakla takip ediliyor.İşte büyükşehirlerdeki güncel motorin fiyatları ve ABD seçimlerinin petrol fiyatlarına etkisi…

EPGİS MOTORİNE YAPILACAK ZAMI İŞTE BÖYLE DUYURDU!

EPGİS tarafından yapılan paylaşımda, “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 06/11/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 10 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” sözleri yer aldı.

MOTORİN NE KADAR OLDU? GÜNCEL MOTORİN FİYATLARI

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın açıklamasına göre, geçtiğimiz günlerde motorinin litre fiyatının ortalama 6,23 liradan satıldığı Ankara’da 6,33 liraya yükselecek. İstanbul’da motorinin litresi 6,18 liradan 6,28 liraya, İzmir’de 6,26 liradan 6,36 liraya çıkacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

Bilindiği üzere, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren ülkemizdeki petrol ve benzin fiyat hesaplamasında serbest fiyatlandırma koşullarına geçilmişti. Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması üzerinden ve günlük dolar kurundaki değişiklikler de baz alınıp rafineri tavan satış fiyatı belirlenmektedir.

Belirlenen bu fiyata dağıtım şirketi kar marjı, ürün servis ücreti gibi diğer maliyetler de eklenir ve depoların satış yapacağı fiyatlar oluşturulur. Son olarak bölge nakliye ücretleri ve bayi masrafları eklenir ve pompa satış fiyatı duyurulur. Araç sahibi olan kişiler, araçlarının depolarını pompa satış fiyatlarıyla doldurur.

PETROL FİYATLARI ABD SEÇİMİ NEDENİYLE GERİLEDİ

Demokrat Parti adayı Joe Biden’ın seçimlerde önde olması fakat Cumhuriyetçi Parti’nin Senato’da çoğunlukta olmasının büyük bir corona virüsü yardım paketi olasılığını düşürmesi nedeniyle petrol fiyatları geriledi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %1.65 geriledi ve40.55 dolar seviyesinden işlem gördü. ABD hafif ham petrolü %1.63 değer kaybetti ve 38.51 dolar seviyesine geldi.

DOLAR KURU ARTTIKÇA PETROL FİYATLARI DA ARTIYOR

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ve dolar kurundaki değişiklikler baz alınıp rafineriler tarafından hesaplanmaktadır.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarının uyguladığı fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve şehirlere göre değişiklik gösteriyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı