Benzin ve mazot fiyatlarına gece yarısı 12 kuruş indirim geliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Benzin ve mazot fiyatlarına gece yarısı 12 kuruş indirim geliyor

FİNANS

2 Kasım 2020 Pazartesi 17:42:17

Son Güncelleme: 02/11/2020 17:42:27

Benzin ve mazot fiyatlarına gece yarısı 12 kuruş indirim geliyor

Benzin ve motorinde bekleniyor olan  indirimin yarın gece itibariyle geleceği düşünülüyor,benzinin litre fiyatında tam 16 kuruş, motorinin litre fiyatına ise tam 12 kuruş gibi bir indirim gelmesi bekleniyor. Sektör kaynaklarından alınmış olan  bilgiye göre ise yarın gece yarısı itibariyle geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 16 kuruş indirim gelmesi beklenmekte. Motorinin litre fiyatınaysa 12 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.

Benzinin litre fiyatı şu an 3 büyükşehirde, İstanbul’da 6.74 Türk Lirasından, Ankara ve İzmir’de ise litre fiyatı 6.80 Türk Lirasından  satılıyor.

Motorinin litre fiyatı ise şu an İstanbul’da 6.13 Türk Lirası, Ankara ve İzmir’de ise ortalama 6.20 Türk Lirası tutarından satılıyor.

PETROL FİYATLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

Petrol fiyatları Avrupa ve ABD’de salgın hastalık olan Covid-19 vaka sayısının artması nedeni ile enerji tüketimini azalacağına dair endişelerle art arda ikinci aylık kaybına doğru ilerliyor.

Brent ham petrolünün fiyatı ise 37.89 dolar bandında. Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Rusya’nın da olduğu OPEC+ grubunun 2021 Ocak ayı için petrol arzını günlük 2 milyon varil arttırması bekleniyor.

PETROL PİYASASI KANUNU

Bu kanun ile birlikte Serbest Fiyatlandırma Sistemi`ne geçilmiştir.Serbest Fiyatlandırma Sistemi ile sektörde bulunan akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre  depo satış fiyatını belirlemekte serbest oldukları gibi, akaryakıt bayileri de dağıtım şirketleri tarafından bayilerine tavsiye ettikleri tavan pompa satış fiyatlarını akaryakıtlarında uygulamakta ya da bulundukları bölgenin rekabet koşulları durumuna göre kendi pompa satış fiyatlarını belirleyip uygulayabilirler.

Türkiye`de ise perakende satış fiyatları rekabet koşulları değerlendirilerek oluşturulmaktadır.

FİYATLANDIRMA

Rafineri fiyat oluşumu şu şekilde olur; Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç) Gümrüksüz Rafineri Fiyatı

Akdeniz – İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları anlamına gelmektedir.

Türkiye`de ise şu piyasa izlenir; Son fiyat değişimi itibariyle, günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük olarak dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkı olduğu zaman gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşur.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Devletin her bir ürün için ayrı olacak şekilde belirlediği vergidir.

DEPO SATIŞ FİYATI

Temin fiyatı üstüne dağıtım şirketi zarar olasılığına karşı ayrılan payı eklenerek ve ürün servis ücreti de eklendiği zaman dağıtım şirketinin tüm depolar için satış fiyatları belirlenir. Belirtilen marj, dağıtım şirketleri tarafından ürün maliyetleri,  yeni yapılmış olan istasyonlar yapılan yatırımları, mevcut istasyonların yenilenme ve onarım çalışmasını ve pazarlamanın içinde olduğu çeşitli faaliyetler için ayrılan paydır.

POMPA SATIŞ FİYATI

Dağıtım yapıyor olan şirket tarafından, deponun satış fiyatı üstüne bayinin çeşitli masrafları eklenir ve bununla  birlikte bulunduğu bölgenin nakliye ücretlerinin de üstüne  eklenmesiyle, şirket tarafından tavsiye edilmekte  olan pompa satış fiyatı oluşturulur ve  akaryakıt bayilerine bu fiyat  bildirilir.

Şirketin tavsiye ettiği tutarı akaryakıt bayisi, uygulayabilir ya da içinde  bulunduğu bölgenin rekabet koşullarına göre değerlendirerek pompa satış fiyatını belirlemekte serbesttir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı