Benzin fiyatlarına indirim geldi! İşte büyükşehirlerdeki akaryakıt fiyatları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Benzin fiyatlarına indirim geldi! İşte büyükşehirlerdeki akaryakıt fiyatları

FİNANS

27 Ekim 2020 Salı 18:32:57

Son Güncelleme: 27/10/2020 18:08:48

Benzin fiyatlarına indirim geldi! İşte büyükşehirlerdeki akaryakıt fiyatları

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren indirim müjdesi sonunda geldi. Brent petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşün ardından benzine indirim bekleniyordu. EPGİS tarafından yapılan açıklamanın ardından “Benzine indirim yapılacak mı? Benzin fiyatları düşecek mi?” soruları yanıt buldu. Şimdi, vatandaşlar motorin fiyatlarında da indirim beklemeye başladı. Peki, güncel benzin fiyatları ne kadar? Benzine ne kadar indirim yapıldı? Ankara, İstanbul, İzmir benzin fiyatı ne kadar?Motorine indirim yapılacak mı? İşte tüm bu sorularınızın yanıtları…

EPGİS tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, bugünden itibaren benzin fiyatlarına indirim yapılacak. 24 Ekim 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 12 kuruşluk indirim yapıldığı duyuruldu.

EPGİS BENZİN İNDİRİMİNİ AÇIKLADI

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları serbest piyasa koşulları içerisinde rafineriler tarafından belirlenmektedir. Belirlenen fiyatları da Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS duyurmaktadır.

EPGİS, Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile birlikte, 24 Ekim 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzin fiyatında 12 kuruş indirim yapılacağını açıkladı. EPGİS, müjdeli haberi “24/10/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, benzinde 12 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarında indirim gerçekleşti” diyerek duyurdu.

FİYATLARDA İLLERE GÖRE DEĞİŞİKLİK OLABİLİR

Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınıp rafineriler tarafından akaryakıt fiyatları hesaplanır. Bu hesaplanma sonucunda elde edilen fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre değişiklik gösterebilir.

BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ GÜNCEL BENZİN FİYATLARI

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre,  Ankara’da ortalama 6,91 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,79 liraya düşecek. İstanbul’da benzinin litresi İstanbul’da 6,86 liradan 6,74 liraya, İzmir’de 6,93 liradan 6,81 liraya indirilecek.

BENZİN VE MOTORİN FİYATI NASIL HESAPLANIR?

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren, Türkiye’de petrol ve benzin fiyatlarının hesaplanması için serbest fiyatlandırma koşullarına geçiş yapılmıştı. Benzin ve petrol fiyatları hesaplanırken ilk olarak Akdeniz ürün fiyatları üzerinden günlük dolar kuru da dikkate alınarak rafineri tavan satış fiyatı oluşturulur.  Ortaya çıkan bu fiyata dağıtım şirketi kar marjı, ürün servis ücreti gibi diğer maliyetler de eklenir ve depoların satışlarda uygulayacakları fiyat belirlenir. Son olarak, bayi masrafları ve bölge nakliye ücretleri eklenip pompa satış fiyatı oluşturulur ve duyurulur. Araçların depoları, pompa satış fiyatlarına göre doldurulur.

MOTORİNE İNDİRİM YAPILACAK MI?

Sektör kaynaklarından elde ettiğimiz bilgilere göre, 29 Ekim 2020 tarihine kadar motorinde herhangi bir fiyat değişikliği beklentisi mevcut değil.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı