BDDK kredi erteleme içeren 11 maddelik paketini duyurdu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

BDDK kredi erteleme içeren 11 maddelik paketini duyurdu

FİNANS

9 Temmuz 2020 Perşembe 12:37:47

BDDK kredi erteleme içeren 11 maddelik paketini duyurdu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) normalleşme sürecinde vatandaşlarımızın mağdur olmaması için 11 maddelik talimatlarını yayınladı. Talimatların içerisinde yıl sonuna kadar kredi erteleme ve birçok kolaylık bulunuyor.

Finansal kurumlara, normalleşme sürecinde bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlayacakları hususları bildirdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) hazırladığı 11 maddelik bir talimatta; ilgili kuruluşlardan, bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme taleplerinin karşılanmasını ve güncel piyasa koşullarına uygun olarak fiyatlama yapılması istendi.

BDDK daha önce 20 Mart’ta bankalara gönderdiği talimatta pandemi döneminde bankaların müşterilere kolaylık sağlamalarını istemişti. Salgın döneminin en az hasarla atlatılabilmesi için 50’ye yakın tedbir almıştı. Kurumun yeni gönderdiği talimatla birlikte müşterilere daha fazla kolaylık sağlanacak.

BDDK’NIN KOLAYLIK KARARLARI

  • BDDK, bankaların müşterilerin öteleme taleplerinin karşılanması gerektiğini ve ötelenen nakit akışlarına güncel piyasa koşullarına uygun bir şekilde fiyatlama yapılması gerektiğini bildirdi.
  • 60 yaşın üzerindeki müşterilerimiz, salgın nedeniyle sık sık dışarı çıkamadıkları için ATM’lerden tek seferde aylıklarını çekebilmeli. Vatandaşlarımızın talepleri herhangi bir şikayete mahal vermeden çağrı merkezlerinden ya da şubelerden hızlı ve yeterli bir şekilde karşılanmalı.
  • Talep doğrultusunda, kredi kartı aidat tahsilatına itiraz eden müşterilerin tahsilatı geçici bir süreliğine ertelenmeli.
  • Makul ve somut gerekçeler olmaksızın müşterilerin kredi kartı limitleri kısıtlanmamalı.
  • Kredi kartlarının nakit çekime kapatılması benzeri uygulamalarda daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmemeli.
  • İlgili kurumlar, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili alt düzenlemelere uygun hareket etmeli.
  • Krediye bağlı sigorta poliçelerinde temerrüt halinde tazmin koşullarının oluşup oluşmadığını kendi kendine sorgulayabilmeli.
  • Var olan kredi geri ödemesinin sigorta poliçesinden kolay bir şekilde karşılanmasını sağlayabilen bir sistem işletilmeli.
  • Haklı ve somut gerekçe olmaksızın, mevcut kredi limitlerine bloke konulmamalı ve limitler kullanıma hazır bir halde tutulmalı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuyla ilgili konuştu. Bankaların vatandaşlara olan desteğinin büyümeye ivme katacağını ifade etti ve Türkiye’nin, kalkınma hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı