Başvuran herkese 106 lira elektrik faturası desteği!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Başvuran herkese 106 lira elektrik faturası desteği!

FİNANS

11 Ağustos 2020 Salı 12:12:57

Son Güncelleme: 11/08/2020 02:03:08

Başvuran herkese 106 lira elektrik faturası desteği!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı gerekli şartları sağlayan herkese 53 liradan 106 liraya kadar elektrik faturası destek ödemeleri yapıyor. Sizde şartları sağlıyorsanız hemen bu devlet yardımından faydalanabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından sosyal yardımlara 2019 Mart ayında bir yenisi daha eklenmişti. Pandemi sürecinde ekonomik durumu kötüleşen ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kapsamında hayata geçirilen ve devlet tarafından verilen elektrik faturası desteği ailelere az da olsa nefes aldırıyor. Vatandaşlar “Elektrik desteği şartları nedir? Elektrik desteğini kimler alabilir? Elektrik desteği ne kadar? Elektrik desteğine nasıl başvurulur?” sorularının cevaplarını merak ediyor. İşte devlet tarafından verilen elektrik desteği ile ilgili tüm detaylar…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen elektrik yardımı başvuruları devam ediyor.Belediyelere ve kaymakamlıklara giderek başvurulan elektrik desteği hakkında detaylar vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

2019 Mart ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dar gelirliye elektrik tüketim desteğine başlamıştı. Bu destek kapsamında 2 milyon 22 bin hanenin her ay 106 liraya kadar olan elektrik faturalarını devlet ödemişti.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİNE NEREDEN BAŞVURULUR?

Elektrik desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar kaymakamlıklara ve belediyelerin Sosyal Yardımlaşma birimlerine başvurarak ihtiyaçlarını karşılayabilir. Elektrik tüketim desteği ödemeleri her ay düzenli bir şekilde PTT aracılığıyla ödenir. Bu yardımdan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan haneler yararlanabilir.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ NE KADAR?

Evde yaşayan kişi sayısına göre değişen elektrik tüketim desteği, en düşük 75 kilovatsaat, en yüksek 150 kilovatsaat saat veriliyor. 1-2 kişi yaşayan hanelere en düşük 75 kilovatsaat 53. 27 lira, 3 kişilik hanelere 100 kilovatsaat 71.02 lira, 4 kişilik aileye 125 kilovatsaat 88.78 lira, 5 ve daha fazla kişilik haneye 150 kilovatsaat yani 106.53 lira destek sağlanıyor.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Elektrik tüketim desteğinden yararlanmak isteyen ailelerden öncelikle aranan şart ailenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olmasıdır. Sosyal yardım programlarından yararlanmayan ailelere elektrik tüketim desteği verilmez. Aranan ikinci şart ise Türk vatandaşı olmasıdır. Vatandaşlardan aranan son şart ise hane içine giren gelir miktarı asgari ücretin üçte biri kadar olmasıdır. 2020 yılı için bu tutar 701 TL olarak belirlenmiştir. Yani 2.804 liranın altında gelire sahip olan 4 kişilik bir hane bu desteği alabilir. Bu destek, ailenin karşıladığı şartlar değişene kadar devam edecektir.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİNE BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR?

-Kişinin il müdürlüklerinden veya vakıftan temin etmiş olduğu başvuru dilekçesi

-Başvuru yapan kişinin kendisine ve eşine ait T.C. kimlik belgesi fotokopisi

-Başvuru yapan kişinin elektrikfaturası

-Yapılan yardıma göre istenen belgeler farklılık gösterebilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı