Başkan açıkladı: tarla ve market arasında 5 kat fiyat farkı var!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Başkan açıkladı: tarla ve market arasında 5 kat fiyat farkı var!

FİNANS

23 Mayıs 2020 Cumartesi 22:12:56

Başkan açıkladı: tarla ve market arasında 5 kat fiyat farkı var!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar bugün market ve tarla fiyatları arasındaki farka dikkat çekecek açıklamalarda bulundu. Özellikle Ramazan ayının son günlerinde fiyatların ciddi şekilde yükseldiğini belirten Bayraktar, üreticiden alınan malın 5 kat daha yüksek fiyatla marketlerde satıldığını ifade etti.

Hale devam etmekte korona virüs salgını ramazan ayı boyunca da etkisini sürdürdü. Fakat ramazan ayının gelişi ile gıda taleplerinde büyük artışlar yaşandı. Salgın ve ramazanın da etkisi birleşince markettik fiyatlar tarladaki fiyatların beş katı haline geldi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ise dikkatleri üretici ve market fiyatları arasındaki farka çekti. Şemsi Bayraktar, özellikle Ramazan ayının son günlerinde, tarla ve marketlerdeki fiyatların arasındaki farkın uçurum gibi olduğunu gösterdi. Şemsi Bayraktar, tarla ve market fiyat farkının 5.3 kata kadar ulaştığını belirtti. Şemsi Bayraktar, bazı gıdaların örneğin kuru incirin tarladaki fiyatından 5,3 kat daha fazla fiyata satıldığını ifade etti. Öte yandan fiyat uçurumu sadece kuru incir ile sınırlı kalmamakta. Vatandaşlar tarafından oldukça sık tüketilen salatalık tarla fiyatının 5.1 katına satılmakta. En çok tercih edilen meyvelerden biri olan elma 4.5 katına satılmakta. Maydanoz, kuru soğan ve nohut gibi sıkça tüketilen ürünler de tarla fiyatından 3,9 kat fazla şekilde tüketiciye satılmakta olduğun Bayraktar tarafından vurgulandı.

Ayrıca Şemsi Bayraktar farklı bir konuya daha dikkat çekti. Bayraktar, vatandaşlarımızın marketteki yüksek fiyatlarla karşı karşıya geldiklerinde yaşanan bu fiyat artışından üreticileri sorumlu tuttuğuna dikkat çekti ve üreticilerimizin değil aracılarımızın kazandığını bir kez daha vurgulayarak, aracıların insaflı olmasını ve üreticilerimizin emeğine saygı göstermesini beklediklerini dile getirdi.

21 ÜRÜNE ZAM

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından yayımlanan verilere göre Ramazan ayının sonunda markette 21 ürün, üretici de ise 9 üründe fiyat artışı yaşandı. Öte yandan markette 10 üreticide ise 8 üründe fiyat düşüşü yaşandığı açıklandı.

Marketler de 5 ürünün fiyatı aynı alırken üreticinin elinde ise 11 ürünün fiyatı değişmeden kaldı. Ramazan ayının sonunda fiyatı en fazla artan ürün markette ve üreticide de aynı olarak havuç oldu. Fiyatı en fazla düşüş gösteren ürün ise markete sivri biber olurken üreticide kuru soğan oldu.
Bir diğer yandan ise korona virüsü kapsamında alınan tedbirlerin ve özellikle sokağa çıkma yasağının ürünlerdeki fiyat düşüşünde etkisi olduğu belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı