Bankaların Kredi Notları Güncellendi! Kredi Notu Güncellenen Bankalar Hangileri?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bankaların Kredi Notları Güncellendi! Kredi Notu Güncellenen Bankalar Hangileri?

FİNANS

18 Aralık 2020 Cuma 19:09:20

Son Güncelleme: 18/12/2020 19:09:55

Bankaların Kredi Notları Güncellendi! Kredi Notu Güncellenen Bankalar Hangileri?

Dünyaca ünlü Moody’s geçtiğimiz aylarda Türkiye’de ki tüm bankaların puanlarını düşürmüştü. Türkiye’nin kredi notunu B2 seviyesine indirilmesi piyasalarda güveni düşürürken Aralık ayı itibariyle yeni rapor paylaşıldı. Bu rapora göre Türkiye’de ki 12 bankanın puanı yükseltildi.

Moody’s tarafından son dakika flaş bir güncelleme geldi! Bankaların kredi notlarında değişiklik yapıldı. Peki hangi 12 bankanın kredi notu güncellendi? İşte tüm detaylar haberimizde;

Uluslararası kredi derecelendirme kurulu olan Moody’s tarafından bankalar kredi notlarında güncelleme yapıldı. Türk bankalarının yabancı para metodoloji değişikliği ile birlikte güncellenen sıfırcı hoca notu yükseltildi. Peki kredi notları yükselen bankalar hangileri oldu?

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu olan Moody’s daha önce Türkiye bankalarına oldukça şaşırtıcı kararlar almış ve düşük notlar vermişti. Şimdi ise ünlü kredi derecelendirme kurulu Türk bankalarını yakından ilgilendirecek bir güncellemeye gitti. Türk bankaların kredi notları hakkında değişiklik yapıldı. Moody’s tarafından alınan bu karar ile 12 bankanın kredi puanları arttı. Bu olumlu kararın detayları ise haberimizde;

MOODY’S 12 TÜRK BANKASININ NOTUNU YÜKSELTTİ!

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Moody’s tarafından yapılan flaş son dakika açıklaması ile birlikte 12 Türk bankası hakkında yeni bir not güncellemesi yapıldığı açıklandı! Yapılan açıklamanın ardından ise 12 bankanın kredi notunda pozitif yönde bir artış yaşandı. Bu bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları da yer alıyor. Aynı zaman da Türkiye’nin en büyük özel bankalarından olan İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı Kredi gibi bankalarında kredi notunda pozitif yönde değişiklikler meydana geldi!

Yapılan değişikliğin temel nedeni ise yerel para birimi ile yabancı para birimi ülke tavanlarındaki değişikliklerden kaynaklandığı açıklandı. Böylece bankaların da not görünümleri yükselmiş oldu.

KREDİ NOTU GÜNCELLENEN 12 BANKA HANGİSİ?

Uluslararası kredi derecelendirme kuru olan Moody’s ülkemizde genellikle negatif yönde değişikliğe giderdi. Bu pozitif yönde alınan karar ile birlikte 12 bankanın da kredi notları yükselmiş oldu. Bankaların içinde Türkiye’nin en büyük özel bankaları ve kamu bankaları da yer alıyor. İşte 12 bankanın yer aldığı o listenin tamamı;

Kamu bankaları olan T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası

Özel bankalar olan Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, QNB Finansbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, HSBC, Alternatifbank

TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTU KAÇ?

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu olan Moody’s tarafından yapılan güncelleme sonrasında ise gözler bir kez daha Türkiye’nin kredi notu ortalamasına çevrildi. Moody’s en son Eylül döneminde bir güncelleme yapmış ve bu gelişme ile Türkiye’nin kredi notunu B2 seviyesine indirmişti.

Bunun anlamı ise yatırım yapılabilir kademesinin 5 altı demek. Bu karar ise piyasalarda ve ülkede şok etkisi ile karşılanmıştı.

Aralık ayında ise bir güncellemenin daha yapılması gerekiyordu. Fakat uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s bu güncellemeyi pas geçti. Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notu hakkında olumlu yönde bir güncellemenin gelip gelmeyeceği ise merak konusu ve ileriki günler de belli olacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı