Bakanlıktan çiftçilere müjde! Hazine arazileri çiftçiler tarafından kiralanabilecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bakanlıktan çiftçilere müjde! Hazine arazileri çiftçiler tarafından kiralanabilecek

FİNANS

18 Eylül 2020 Cuma 20:12:00

Son Güncelleme: 18/09/2020 18:17:28

Bakanlıktan çiftçilere müjde! Hazine arazileri çiftçiler tarafından kiralanabilecek

Hazineden çiftçilerimize müjde geldi. Artık hazine arazilerini kiralayıp ekip biçebilecekler. Peki Tarım Arazisi kiralama şartları neler? Herkes kiralayabilir mi? Kimler başvuru yapabilir? Nereye başvuru yapılır? İşte vatandaşlarımızın bilmesi gereken her şeyi sizin için yazdık. Detaylar ise haberimizde…

16 Eylül ile birlikte ResmîGazete ‘de yayımlanan tebliğe göre hazineye kayıtlı olan tarım arazileri kiraya verilebilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında, hazine arazileri çiftçilerimize 10 yıllığına kiraya sunulabilecek. Peki tarım arazisini kiralamanın koşulları neler? Başvurular nereye yapılıyor? Bedeli ne kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 16 Eylül itibarıyla ResmîGazete ’de yayımlanan tebliğe göre tarım arazilerinin çiftçiler tarafından kiralanmasına dair olan koşullar belirlendi.

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliğine girerek tarımsal istihdamı desteklemek adına ortak bir proje başlattı. Bu proje ile birlikte hazineye ait olan araziler artık çiftçilerimize düşük fiyattan kiralanabilecek bunun yanında da eğer talebin olmadığı bölgeler olursa onlar da vatandaşlarımıza yine tarım amaçlı kiralanabilecek.

HANGİ İLLERDE BAŞVURULAR ALINACAK?

Çiftçilerimiz içinse başvuruların hangi iller için ve kadar ücret talebinde olacağı oldukça merak konusuydu. Vatandaşlarımızın bu konuda olan merakını ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarıyla giderdi. Bakan Murat ilk aşamada tarım arazilerinin öncellikle Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir ve Afyonkarahisar illeri için açıklama yapıldı. Çiftçilerimizin bu şehirlerimiz de yer alan 41,5 milyon metrekare olan arazilere başvuru yapabilecek. Başvurular ise kişi başına en fazla 60 dönüme kadar olabilecek. Vatandaşlarımız 60 dönüme kadar hazine arazisi üzerinden tarım yapmak adına başvuruda bulunabilecekler.

16 Eylül tarihli yayımlanan yeni tebliğe göre ise Hazineye ait tarım arazilerine dair merak edilenleri de Bakan Murat açıklamış oldu.

ÇİFTÇİ DİLERSE 10 YIL KİRALAYABİLİR

Mülkiyet hakkı hazineye ait olan araziler çiftçilerimize 10 sene süreli olacak şekilde kiralana bilecek. İlk etapta ise seçilen illerde başlanacak proje de çiftçilerimizden yeterli talep gelmezse ve arazilerin boş da kalması durumunda çiftçilik ile uğraşmayan normal vatandaşlarımız da çiftçilik yapmak için arazileri kiralama hakkına sahip olabilecek.

ARAZİSİ KİRA BEDELİ NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

Kira süresi 10 yıl olarak belirlenen araziler de diğer merak edilen nokta ise kiraların ne kadar olacağı yönündeydi. Söz konusu bedel ise yine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mustafa Karaman tarafından paylaşıldı. Bakan Mustafa Karaman, açıklamasında kiralanacak hazine arazilerinin rayiç bedelleri üzerinden hesaplanacaklarını ve çıkan sonuç üzerinden ilk sene %1,5 oranında ücret talebinde bulunulacağını aktardı.

RAYİÇ BEDEL NEDİR?

Rayiç bedeli kısaca özetlemek gerekirse konut, arsa ve arazi gibi taşınmaz olan mallar adına güncel piyasa şartları gözetilerek belirlenen ve zaman geçtikte değişen piyasa koşullarına göre güncellenentaşınmaz bedeline denmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı