Bakanlık ilk 6 ayda ceza üstüne ceza kesti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bakanlık ilk 6 ayda ceza üstüne ceza kesti

FİNANS

12 Ağustos 2020 Çarşamba 23:32:11

Bakanlık ilk 6 ayda ceza üstüne ceza kesti

2020 yılının ilk yarısında 113 milyon Türk lirası değerinde Çevre Cezası verildi. Bakanlıklar ceza yağdırdı. Sadece 2020 yılının ilk yarısında rekor miktarda ceza kesildi. Kesilen ceza miktarları ise 113 milyon Türk lirasını buldu.

2020 senesinin ilk yarısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 113 milyon Türk lirası değerinde ceza kesildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı ülke genelinde denetimlerini arttırdı. Denetimlerin ardı arkası kesilmezken bakanlık kendiyle muhalefet eden iletmeleri ve kurallara uymayanlar yapıları bu sefer affetmedi. 113 milyon Türk lirası değerinde Çevre Cezası kesildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son sürat denetimlerine devam ediyor. Çevre Kanunu’na uymayan işletmeler ise nasibi alıyor. Bakanlık tarafından yürütülen denetimler esnasında mevzuat kurallarına karşı olan ve atık ithal edenler ile atık kirliliğine neden olan işletmelere rekor miktarda para cezaları ardı ardına kesildi.

Kesilen cezalar ise 2019 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığın oranların neredeyse iki katına çıktığı gözlemlendi.

Çevrenin korunması adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimlerini sıkılaştırma kararı aldı. Bakanlık 2020 yılının ilk yarısında kuralları uymayan, ihlal ettiği ispatlanan işletmelere para cezalarını vermekte geri kalmadı. Bakanlık adeta para cezası yağdırdı.

EN ÇOK ÇEVRE CEZASI ATIK KİRLİLİĞİ NEDENİ İLE KESİLDİ! 

Paylaşılan veriler göre en çok çevre cezası atık kirliliği kurallarına uyulmaması nedeniyle verildi. 345 cezai işlem sadece atık kirliliği ihlali nedeniyle uygulanırken bu sebeple kesilen toplam ceza parası ise 48 milyon 114 bin Türk lirasını buldu.

İkinci olarak ise Çevresel Etki Değerlendirmesi yani ÇED kurallarına uymamak sebebiyle kesildi. Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci başlatılmaksızın harekete geçenlere, Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu hazırlamayan ve Çevresel Etki Değerlendirmesi raporlarında işletmeler için belirtilen kurallara uymayan işletmelere 28 milyon 904 bin Türk lirası ceza kesildiği belirtildi.

Öte yandan su kirliliği neden olan işletmelere de kesilen miktar 13 milyon 802 Türk lirası olarak kaydedildi.

Gürültü kirliliği için uygulanan cezai işlemler içinse, Bakanlığın yetkililerinin, belirtilen sınır değerlerinin üstüne çıkan işletmelere 4 milyon 337 bin Türk lirası ceza kesildiği belirtildi.

Diğer bir cezai işlem sebebi ise toprak kirliliği nedeniyle uygulandı. Toprak kirliliğine sebep olan işletmelere 3 milyon 627 bin Türk lirası ceza kesilirken, anız yakan işletmelere de 258 bin Türk lirası ceza işlemi uygulandı. İzinsiz kum alımı, umumi açık alanlar da çevreyi kirletme gibi sebepler nedeniyle de 4 milyon 465 bin Türk lirası cezanın kesildiği bakanlık tarafından paylaşıldı.

6 aylık süre zarfında Çevre Kanunu’na aykırı davranan kuruluş ve işletmelere toplamda 112 milyon 943 bin çevre cezası kesildiği belirtilerek 2020 yılının ilk yarısında dair konu hakkında kesilen ceza tutarı basın ile paylaşıldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı