Bakan Selçuk müjdeyi verdi! Evde bakım ücreti yükseliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bakan Selçuk müjdeyi verdi! Evde bakım ücreti yükseliyor

FİNANS

23 Temmuz 2020 Perşembe 11:12:53

Son Güncelleme: 23/07/2020 00:52:54

Bakan Selçuk müjdeyi verdi! Evde bakım ücreti yükseliyor

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk temmuz ayına dair düzenlemeyle birlikte yardımların artacağını belirtti. 2020 evde bakım ücreti 1544 lira olarak yatırılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Vakanı Selçuk, temmuz ayında yapılacak yeni 2020 yılına dair Temmuz- Aralık düzenlemesiyle birlikte evde bakım yardımlarının 1,544 Türk lirasına çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Zehra Selçuk yine, yaşlı aylıklarının ve engelli aylıklarının da arttırıldığını açıkladı.

%40-69 oranında engelli bulunan vatandaşlarımızın aylıkları 657 Türk lirasına yükseltilirken, %70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlarımızın aylıkları ise 851 Türk lirasına çıkartıldı. Yaşlı aylıkları ise yeni düzenlemeyle birlikte 711,50 Türk lirasına yükseldi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, temmuz ayından yapılan maaşlardaki katsayı düzenlemeleriyle birlikte artan sosyal hizmetler hakkında bilgi verdi.

Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre, düzenli olarak her ay yapılan yardımlarla ilgili 2020 yılının temmuz ayına dair 768 bin yaşlı vatandaşımızın, 637 bin de engelli vatandaşımız toplamda 1 milyon 405 kişinin sosyal hizmetler kapsamında yardım alacağını dile getiren Selçuki 2020 yılının tamamında bu ödemelerin değerinin 12 milyar Türk lirasına çıkacağını belirtti.

Bakan Selçuk ise yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza yapılan ödemelerin memur maaşlarına eklenen zam tutarlarıyla birlikte yükseldiği belirtti ve yaşlı aylıklarının 711 Türk lirasına %40-69 arasından engeli bulunan vatandaşlarımıza yapılan ödemelerin 567 Türk lirasına ve son olarak %70 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımıza yapılan yardımların da 851 Türk lirasına çıktığını belirtti.

18 yaş altında olan ve bakıma muhtaç olan çocukların yakınına ödenen yardımlar da 567 Türk lirasına yükseldiği Bakan Selçuk tarafından paylaşıldı ayrıca ağır silikozis hastalığından mustarip olan vatandaşların aylıklarının da 1,562 Türk lirasına yükseldiği açıklandı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 535 bin 805 engelli vatandaşımıza evde bakım kapsamında yardım yapıldığını belirtti ve bu yardımların 2020 yılının temmuz ve aralık dönemleri için 1 bin 544 Türk lirasına çıkarıldığını belirtti.

144 BİN ÇOCUĞA DESTEK

Bakan Selçuk konu hakkında ise geleceğin teminatı olan çocuklarımız için ekonomik sebepler yüzünden kuruma bakımına bırakılmaması ve ailelerin yanların kalmalarını desteklediklerini belirterek bu kapsam da her ay 114 bin çocuğumuz için 155 milyon Türk lirasında olan Sosyal Ekonomik Destek SED sağlıyoruz açıklamalarında bulundu.

Aile yanında bakımı giderilen çocuklarımızın diğer yaşıtlarıyla aynı koşullara sahip olması için desteklenen SED hizmetiyle birlikte çocuk başında olan yardımların 1 bin 23 Türk lirasından 1 bin 82 Türk lirasına çıkarıldığını açıklayan Bakan Selçuk, koruyucu ailelere yapılan yardım miktarının her çocuk için 1 bin 485 Türk lirasından 1 bin 687 Türk lirasına çıkarıldığını aktardı.

İhtiyaçlar doğrultusunda ise uygulanan hizmetlerin öncelikle düşük gelir gruba ait birey ve ailelere desteklemek amacıyla sağlandığını belirten Selçuk, dezavantajlı bireylerimizi birçok hizmet ve sosyal yardım modeliyle desteklediklerini aktardı.

Ekonomik olarak da desteklenen vatandaşlarımızın ailelerine ve kendilerine yönelik de üretim ve istihdam alanında projeler olduğunu belirten Bakan Selçuk, düşük gelir mensubu vatandaşlarımızın projeler dolayısıyla daha güçlü şekilde hayata entegre olduklarını hedeflediklerini anlattı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, bunun dışında ise yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın ödemelerinin her ayın 5 ve 9’u arasında PPT ile yapıldığını ve talep doğrultusunda haneye de teslim verildiğini de anlattı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı