Bakan müjdeyi verdi: Tüm annelere 600 TL ödeme bugün başladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bakan müjdeyi verdi: Tüm annelere 600 TL ödeme bugün başladı

FİNANS

16 Ekim 2020 Cuma 10:42:41

Son Güncelleme: 16/10/2020 03:54:46

Bakan müjdeyi verdi: Tüm annelere 600 TL ödeme bugün başladı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım ödemeleri tüm hızıyla devam ediyor. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada destek programına başvuran toplam 83 bin anneye 3 gün sonra ödemelerin yapılacağını belirtti. Annelere yapılan yardımlar için ise 36.7 milyon lira ödenek ayrıldığı belirtildi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca ihtiyaç sahipleri olan vatandaşlar için birbirinden  farklı yardım projeleri hız kesmeden devam ediyor. Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı her ay düzenli olacak şekilde milyonlarca ihtiyacı olan vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor ve her ay düzenli olarak  verilen bu destek paketlerin sayesinde milyonlarca insana ödemeler yapılıyor.

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafınca yeni düzenlemesi ile yapılan yardım paketi kapsamıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.Bakan Zehra Zümrüt Selçuk; başvuru yapan 83 bin anne için bu para desteklerine başlamış olduklarına ve 36.7 milyon lira değerinde bütçe ayrıldıklarını açıkladı.

Anne ve anne adaylarına müjdeli haber geldi. Hem süt desteği için hem de doğum parası

Doğum parası her anne olan kadın için devlet tarafından bu süreçte verilen bir ödemedir. Bir yandan da halk arasında çocuk parası ismi olarak bilinen doğum yardım paraları da artık her başvuru yapan anne ve anne adayı olan kadınlara bu ödemeler yapılacak.

Daha ilk kez doğum  yapan anne için 300, ikinci doğumunu yapan bir anne için 400, üç ve üçten sonraki doğumlarını gerçekleştiren her anne için de 600 TL tutarında ödemeler yapılacak. Diğer yandan da sigortalı bir şekilde iş hayatına aktif olarak devam eden anneler için çocuklarını emzirmeleri için geçen süreçte ciddi şekilde bir  maddi olarak kayıp yaşadıkları söz konusu oluyor. Bu anlarda da emzirme süreçleri boyunca anneler için süt parası olarak adlandırılan yardımlar da verilmeye devam ediyor.

Süt parasını kimler alabilir?

Anne adayları eğer doğum yapmadan önceki bir yıl içerisinde en az 120 günlük prim ödemelerini yaptı ise eğer yardımdan yararlanma haklarını elde edecek. Doğrulan bebeklerin yaşaması şartı aranırken annelerin doğum yaptıktan beş yıl geçtikten sonra dahi başvuru yapmaları halinde süt parası alma haklarını elde edecek. Yani beş yıl öncesine dönük olarak ödemeler yapılacak.

Süt parası almak için başvuru yapmış olan annelerin başvuru süreçleri kabul edilirse eğer emzirme dönemleri boyunca her ay düzenli olacak bir şekilde Ziraat bankası veya PTT aracılığı ile bu yardım haklarından yararlanabilecekler. Anne eğer kendisi PTT şubesine gidebiliyorsa kendisi eğer gidemiyorsa da eşi bu parayı alabilir. Fakat eşin de gitme durumu olmaması halinde ise birine vekalet vermesi gerekmektedir.Vekalet verilen kişinin adına da ödemeler PTT aracılığı ile yapılır. Ödeme haklarından faydalanabilmek için annenin sadece TC vatandaşı olması ve ülke sınırları içerisinde yaşaması, hayatını devam ettiriyor olması gerekmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı