Bakan Albayrak 2020 Büyüme Hedeflerine İlişkin Açıklamaları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bakan Albayrak 2020 Büyüme Hedeflerine İlişkin Açıklamaları

FİNANS

30 Mayıs 2020 Cumartesi 10:06:25

Bakan Albayrak 2020 Büyüme Hedeflerine İlişkin Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koronavirüs sonrasında yaşanan ekonomik durumu değerlendirdi. Avrupa’nın salgın sürecinde ağır bir darbe aldığını belirten Albayrak, Türkiye’nin 2020 büyüme hedeflerini gerçekleştireceğinin altını çizdi.

Hazine ve maliye Bakanı Berat Albayrak 2020 yılına ait ekonomik büyümeyle ilgili konuştu. Bakan Albayrak, Türkiye’nin ekonomik aktivitesinin yılın son çeyreğinde tekrar normale döneceğini söyledi. Albayrak aynı zaman Türkiye olarak 2020 yılını pozitif büyüme ile tamamlayacağımızı açıkladı. Üretim ve ihracat odaklı büyümeyi devam ettireceğimizi, reel sektörü öncelik vermeyi sürdüreceğimizi bunun yanında yenilikçi, yüksek katma değerli üretimi ve istihdamı artıracaklarını belirtti. Albayrak para ve maliye politikaları paralel olarak cari denge ile potansiyel büyüme ve düşük enflasyon hedeflerine de ülke olarak ulaşacağımızı vurguladı. Türkiye, büyüme performansı açısından pozitif olarak diğer ülkelerden ayrışacağını ve korona virüsü salgını sonrasındaki dönemde de yıldızı parlayan ülkelerden biri olacağı vurgulandı.

TÜRKİYE DİĞER ÜLKELERDEN POZİTİF BİÇİMDE AYRIŞACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıklamaların da Türkiye’nin ilerleyen günler de büyüme açısından dünyadaki diğer ülkelerden pozitif şekilde ayrışacağını ve salın sonrasındaki dönemde de yıldızı parlayan ülkelerden biri olacağını belirtti.

AVRUPA BİRLİĞİNE FARK ATTI

Bakan Albayrak tarafından yazılı açıklamada, 2020 yılın ilk çeyrek dönemindemillî gelirde %4,5 oranında artış yaşandığı ve çeyreklik artışın da %0,6 olduğu kaydedildi. Albayrak açıklamasında ise Türkiye’nin büyüme verilerine göre Avrupa Birliği, G-20 ve OECD ülkeleri arasında en güçlü büyüme performansını gösteren ülke olduğunu açıkladı. Açıklamanın devamında ise Bakan Albayrak kaydedilen bu verilerin ilk çeyrekte devam ettiğini ve özellikle de korona virüsü salgınına karşı verilen mücadeleye karşı yakalanan başarının bir sonucudur yorumunda bulundu.

‘ÜLKEMİZ BU SÜRECİ ÇOK BAŞARILI YÖNETMİŞTİR’

Bakan Albayrak, küresel ticaret ve dünya ekonomisini sarsan salgının mart ayının ikinci yarısından bu yana Türkiye’de de etkisini gösterdiğini belirterek, AK Parti hükümetleri döneminde sağlık alanında yapılan güçlü yatırımlar ve ekonomizmle devam eden yapısal dönüşüm ile Türkiye’nin salgını hazırlıkları karşıladığını ve süreci iyi bir şekilde yönettiğini ifade etti. Bakan Albayrak, öncü göstergelere göre en kötü günlerin arkada bırakıldığını ve ekonomide toparlanmanın başladığını belirtti. Bilinmezliklere rağmen salgınla mücadele ve ekonomi konusunda atılan adımlar ve tedbirler ile Türkiye’nin ileriki dönemler de büyüme performansını pozitif olarak devam ettireceğini ve salgın sonrasında parlayan ülkelerden biri olacağını ifade etti.

‘İNANCIMIZ TAMDIR’

Bakan Albayrak salgın süresi boyunca firmaları ve vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceklerini ve istihdamı korumaya üretimi güçlendirmeye yönelik alınan önlemlerin toplam tutarının faiz ve krediler hariç 260 milyar Türk lirasını aştığını belirtti. Atılan adımların ise ekonomik büyüklüğünün 600 milyar Türk lirasına ulaştığını vurguladı. Normalleşme süreci ile tüketici ve yatırımcının güvenindeki toparlanma ve piyasalardaki istikrar ve güçlü üretim kapasitemiz ile hızlı bir şekilde ülke olarak toparlanma refleksine sahip olduğumuzu ve potansiyelimizi gerçekleştireceğimize olan inancının tam olduğunu dile getirdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı