Bakan açıkladı: Çiftçilere ücretsiz elektrik müjdesi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bakan açıkladı: Çiftçilere ücretsiz elektrik müjdesi

FİNANS

23 Haziran 2020 Salı 02:43:52

Son Güncelleme: 23/06/2020 00:58:55

Bakan açıkladı: Çiftçilere ücretsiz elektrik müjdesi

Kars Barajı açılışında konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilerimize ücretsiz elektrik müjdesi verdi. Toplamda 44 köyde uygulanacak proje kapsamında binlerce çiftçimiz elektrik faturası ödemeyecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Kars Barajı’nın açılışında yaptığı konuşmada önemli noktalara parmak bastı. Bekir Pakdemirli barajda depolanacak su ile Kars ve Digor ovalarındaki 44 köye ait tarım arazisinin cazibeli borulu sistemle sulanacağını ifade etti. Pakdemirli, sulamada enerji kullanılmayacağı için herhangi bir elektrik masrafı olmayacağının müjdesini verdi.
Böylece Kars ilinin bereketli topraklarından kat ve kat daha fazla verimin alınacağını belirterek girdi maliyetlerinin azalmasının aynı zaman büyükbaş hayvancılığın gelişmesine de hayati bir katkı sağlayacağını ekledi. Bakan yaptığı açıklamanın devamında Kars Barajı’nın bu bölgenin güzelliğine güzellik katacağını ve yine bu sayede Karslı vatandaşlarımızın yemyeşil olan ağaçlandırılmış bir yaşam alanına daha sahip olacaklarını belirtti.

ELEKTİRİK FATURASI OLMAYACAK

Bakan Pakdemirli, Kars Barajı’ndan depolanacak su sayesinde Kars ve Digor ovalarında bulunan toplamda 44 köyün tarım arazisine cazibeli borulu sistemle sulama yapılacağının müjdesini verdi. Sulama elektrik kullanılmayacağı içinse çiftçilerimizin elektrik anlamında giderleri olmayacak.

Bakan Pakdemirli’nin yaptığı açılış konuşmasına aynı zaman Başbakan Erdoğan’da video konferans yöntemiyle katılım sağladı ve baraj hakkında bilgiler paylaştı. Pakdemirli halka teşekkür ederek 18 yıldan cumhuriyet tarihimizin ilk 70 yılında yapılan baraj sayısının tam 2 katına ulaştıklarını belirtti ve rahmetli olan Adnan Menderes döneminde artan baraj yapım çalışmalarının Cumhurbaşkanımız Erdoğan döneminde zirveye ulaştığını ekledi.

Pakdemirli konuşmasının devamında, özlemle beklenilmekte olan Kars Barajı’nın 56 metre yükseklikte olup 1 milyon metreküp hacmine sahip olduğunu açıkladı. Pakdemirli ayrıca gururla barajın %95’inin yerli sermaye ile üretilmiş olan malzeme ve ekipmanlarla tamamlandığını açıkladı. Bu barajda depolanacak su ile sayesinde Kars ve Digor ovalarında bulunan toplamda 44 köyün tarım arazisine cazibeli boru sistemi kurulacağını belirtti. Bu sayede ise çiftçilerimizin sulama alanında oluşan elektrik harcamalarından da kurtulacağı eklendi. Pakdemirli konuşmasının devamında ise, yine Kars Barajı’ndan yıllık 10 milyon kilovat/saat enerji üretileceği müjdesini de ekledi bunun yanı sıra Pakdemirli bu proje ile %40 oranında arazinin tapulaştırılmasının gerçekleştiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı