BAĞKUR prim borcu yapılandırma ile emekli olma şansı tanındı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

BAĞKUR prim borcu yapılandırma ile emekli olma şansı tanındı

FİNANS

4 Kasım 2020 Çarşamba 17:48:34

BAĞKUR prim borcu yapılandırma ile emekli olma şansı tanındı

BAĞKUR borcu yüzünden emekli olamıyorum diyenler dikkat! Meclise sunulan yeni vergi borcu yapılandırması kapsamında Bağkur prim borcu olanlar yapılandırma ile emekli olma şansı elde edecekler. Yıl sonuna kadar devam edecek yapılandırma fırsatı için merak edilen tüm ayrıntıları bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Geçtiğimiz günlerde kabul edilen vergi yapılandırmasına ilişkin kanunla birlikte, emekli olamayan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Prim borcu olduğu için emekli olamayan vatandaşlar, artık borçlarını yapılandırarak emekli olabilecekler.

Kamuya borcu olan vatandaşların borçlarını kolayca ödeyebilmesi için hazırlanan yapılandırma düzenlemesiyle ilgili görüşmeler TBMM’de hala sürüyor. Borç yapılandırmasıyla ilgili tasarı üzerinde yapılacak düzenlemelerin önümüzdeki günlerde tamamlanarak yürürlüğe gireceği öngörülüyor. Kamuya yapılan vergi borçlarının yanı sıra belediyelere yapılan emlak vergisi borçları gibi borçlar da yapılandırma kapsamına giriyor. Geçtiğimiz günlerde, idari para cezaları, trafik cezaları, karayolları ile ilgili cezalar, Genel Sağlık Sigortası primleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan prim borçları da tasarıda yer alıyor. Bunlara ek olarak, milyonlarca gencin beklediği KYK borç yapılandırması da tasarıda yerini aldı.

BAĞKUR PRİM BORCU YAPILANDIRMA İLE EMEKLİ OLMAK

Yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyen vatandaşların yıl sonuna kadar başvuru yapması gerekiyor. Geniş zaman aralığında yapılan başvurular sayesinde yığılmaların önüne geçilmiş olacak. Borcunu yapılandırmayı düşünen vatandaşların, yasanın çıkmasının ardından bir an önce online olarak başvuru yapması son derece önemli.

Borç yapılandırma tasarısında emekli olamayan vatandaşlar için de müjdeli haber verildi. BAĞ-KUR’lu vatandaşları ilgilendiren bir madde, düzenlemenin içinde yerini aldı.Bu madde kapsamında; BAĞ-KUR’lu vatandaşlara, prim borçları için yapılandırma, dondurma, ihya kolaylığı sağlanacak. Bu sayede, borcu olduğu için emekli olamayan vatandaşlar, borçlarını yapılandırarak emekli olabilecek. Buna ek olarak; kişinin yeterli primi olması durumunda, bu borçları sildirip günleri dondurarak herhangi bir şekilde para ödemesi yapmaya gerek olmadan emekli olabilecekler.

YIL SONUNA KADAR BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR

Yapılan düzenlemeye göre, BAĞ-KUR’a bağlı olan çiftçi ve esnafların, 31 Ekim 2020 tarihine kadar olan prim borçlarını iki ay içerisinde yapılandırmayan veya ödemeyen vatandaşların prim borcu silinirken sigortalılıkları dondurulacak. Söz konusu süreler, emeklilik için geçerli olmayacaktır. Geçmişte borçlarını yatırmayan kişilerin, faaliyetlerini sürdürmesi durumunda, BAĞ-KUR kayıtları 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.

Daha önce, prim borcu sebebiyle sigortalılık süreleri durdurulan BAĞ-KUR’luların kendileri veya hak sahipleri, yasanın çıkmasının ardından 2 ay içerisinde SGK’ya ihya başvurusunda bulunabilme hakkına sahip olacak.

Borcunu bitirenler veya peşin olarak ödemeyen vatandaşlar da yapılandırmaya başvuru yapabilecek. Gecikme faizi yerine, enflasyon farkı ve anapara Şubat ayına kadar ödenirse, durdurulan sigortalılık süreleri, sigortalılık süresi olarak değerlendirmeye alınacak.

İlk taksit döneminde borcun yatırılmaması durumunda ihya işlemi geçerli sayılmayacak. Bu sayede, prim eksiği olan ve yüksek prim borcu yüzünden emekli olamayan vatandaşlara emekli olma fırsatı doğacak.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI ANAPARASINI ÖDEYENLER BORÇLARINDAN KURTULACAK

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan vatandaşlara da sadece anaparayı ödeyerek geçmiş borçlarından kurtulma imkanı tanınacak. Nisan ayına kadar, prim borcunun anaparasını ödeyen vatandaşların cezaları ve gecikme faizleri silinecek.

Dikkat! Vergi borçlarının yapılandırılması/silinmesine ilişkin yasa tasarısı henüz mecliste kabul edilmedi. Bu yüzden yasa kabul edilene kadar SGK Genel Müdürlükleri’ne herhangi bir başvuruda bulunamazsınız.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı