Aylık bin 177 TL destek ödemesi alabilmek için ne yapmanız gerekiyor?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Aylık bin 177 TL destek ödemesi alabilmek için ne yapmanız gerekiyor?

FİNANS

26 Ekim 2020 Pazartesi 18:22:01

Son Güncelleme: 26/10/2020 17:30:37

Aylık bin 177 TL destek ödemesi alabilmek için ne yapmanız gerekiyor?

Covid-19 sonrasında sosyal yardımlar kapsamında destek ödemeleri tüm hızıyla devam ediyor. Pandemi sürecinde işini kaybeden vatandaşlarımız şartları sağlaması durumunda devletten 1.177 TL destek ödemesi alabiliyorlar. İşte işsizlik maaşı alma şartları ve başvuru süreciyle ilgili detaylar.

İşsizlik oranlarında yaşanan artışla, korona virüs sürecinin etkileri işsizlik maaşına olan başvuru taleplerini de arttırdı. İşini yeni kaybetmiş vatandaşlar ve işsizlik maaşı almak isteyenler vatandaşlar  için e-Devlet başvuru ekranını ve İŞKUR’un ilan ettiği başvuru şartlarını sizlerle paylaşıyoruz. Korona virüssün yol açtığı pandemi sebebi ile işsiz kalan vatandaşlar Türkiye İş Kurumu üzerinden sağlanmakta olan işsizlik maaşı ödemelerini araştırıyorlar. Aranan bazı şartların sağlanması durumunda ise ödenen işsizlik maaşı ödemelerinde çalışma süreci ödeneğinin  ne kadar ödeneceğine ilişkin belirleyici etmen oluyor. Bunun yanı sıra vatandaşların işten ayrıldıktan sonra başvurularını kısa bir süre içinde gerekli yerlere yapmaları gerekiyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMELERİ KİMLERE YAPILIYOR?

İşsizlik maaşı ödeneği alabilmeniz için ise öncelikle işinizden kendi rızanızın dışında çıkmış olmanız gerekmektedir. Bunun dışında ise bazı durumları kapsayan istifalarda da çalışanın işsizlik maaşı ödeneği alması sağlanılıyor ancak bu gibi hallerde özel uygulamalar devreye giriyor.  İşinden kendi rızası ile çıkmayan, çıkarılan vatandaşlara ise en az 6 ay olmak üzere işsizlik maaşı ödeneği veriliyor. Eğer ara vermeden 1080 günün üzerinde çalıştıysanız eğer işsizlik maaşı ödemeleri gerekli kurumdan 10 aya kadar yapılıyor. İşsizlik maaşı ödemeleri ise en az 1177 TL tutarında olacak şekilde ödenir.

BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

İŞKUR tarafından ödeniyor olan işsizlik maaşı ödemeleri için sağlanması gereken koşullar; Kendi istek ve kusurunuz dışında işsiz kalmanız gerekiyor, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç sene içinde ise en az, minimum 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmanız, Hizmet akdinin feshinden sonrasında ki 30 gün içerisinde size en yakın İŞKUR birimine şahsen ve ya elektronik ortamda başvurunuzu yapmış olmanız gerekmektedir.

 E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

İşsizlik maaşı başvuru şartlarını karşılıyor iseniz, talebiniz için gereken işlemleri İŞKUR İl Müdürlükleri üzerinden yapabilirsiniz. Bunun dışında kalıyor olan vatandaşlar Türkiye İş Kurumu ve e-Devlet sistemi üzerinden de başvurularını yapabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı