Ayasofya parası bitti mi, kaç tane basıldı? Ayasofya parası nasıl alınır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ayasofya parası bitti mi, kaç tane basıldı? Ayasofya parası nasıl alınır?

FİNANS

27 Temmuz 2020 Pazartesi 00:36:43

Son Güncelleme: 27/07/2020 00:36:07

Ayasofya parası bitti mi, kaç tane basıldı? Ayasofya parası nasıl alınır?

Ayasofya’nın cami olarak kullanıma açılmasının ardından Ayasofya parası basıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Ayasofya parasının fotoğrafını resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Vatandaşlarımız ise Ayasofya parası bitti mi, nasıl alınır ve kaç tane basıldı gibi soruların cevaplarını merak ediyorlar.

Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi uzun zamandır ülke gündeminde yer almaktaydı. Hatta sadece ülke gündeminde değil aynı zaman küresel gündem de yer almaktaydı. Birçok ülke bu konu hakkında paylaşımlar yapmıştı. Bazıları bu kararı desteklerken bazı ülkeler de şiddetle kınamıştı. Kimi ülkeler ise Türkiye’nin iç meselesi olduğunu söyleyip yorum yapmaktan kaçınmıştı. Tüm bu gündem meselelerine rağmen Ayasofya’nın camiye dönüştürtülmesi Danıştay kararıyla kabul edilmişti.

Danıştay kararı ile müzeden camiye dönen İstanbul’un gözbebeği Ayasofya içinse özel para basımı yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak ise Twitter hesabından özel olarak bastırılan paranın fotoğraflarını paylaştı.

Bakan Berat Albayrak’ın sosyal medya yoluyla başlattığı fotoğraflara da bir de not ekledi. Notta ise “Darphane tarafından basılan özel paramız ile tarihte bir not daha düşüyoruz” cümlesi eklendi. Aynı zamanda Bakan Albayrak #AyasofyaCamii sloganını da ekledi.

Danıştay kararı ile müzeden camiye dönüştürülen İstanbul’un en büyük müzesi olan Ayasofya’da 24 Temmuz günü Cuma namazı kılınacak. Namazdan öncesi ise Ayasofya’da bir program yapılacak. Programın ayrıntıları ise şu şekilde;

Sabah saat 10.00’da başlayacak olan program sala ve tekbirler ile açılacak. Ardından ise programda, Kur’an-ı Kerim tilavetleri yapılacak. Daha sonra da Türkiye’nin seçkin hafızaları tarafından Kuran’ın ilk cüzü okunacak. Kur’an ardından ise program da Kehf, Meryem, Yasin, Fetih, İhlas, Felak ve Nas surelerinin okunuşuyla devam edilecek.

AYASOFYA PARASI BASILDI

Basılan özel paraların ise fotoğrafları Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından sosyal medya da paylaşıldı.

Bakan Berat Albayrak dışında ise Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı. Müdürlük tarafından yapılan açıklamada ise;

Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin yeniden ibadete açılmasıyla birlikte günün anlam ve önemine dair Darphane tarafından özel çalışmasının tamamlandığı belirtildi.

AYASOFYA PARASI KAÇ TANE BASILDI?

Fotoğraflarla birlikte “Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin yeniden ibadete açılması” konusuna dair tedavül para ile hatıra paranın basıldığı belirtildi.

1) Bir Osmanlı hatırası olan Ayasofya Camii’nin ibadet geçmişte olduğu gibi ibadet faaliyetlerine açılması dolayısıyla sembolik bir hatıra niteliğinde olacak 1 Türk lirası değerinde kupürler basılacak. Bu paraların arka yüzlerinde Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri olan Ayasofya Camii’nin resmi basılı olacak. 24 Temmuz Cuma günü dağıtımı yapılacak olup halkın eline ulaşacaktır.

2) Para koleksiyonlarına ilgi duyan ve koleksiyonları için nadide parçalar toplayan vatandaşlar için Ayasofya Camii’nin ibadete açılışına özel olarak beş bin adet gümüşten ve on bin adet bronzdan oluşan toplam on beş bin hatıra parası üretilmiştir. Bu hatıra paralara sahip olmak isteyen ilgili koleksiyoncular için gümüş paraların bedeli 185, bronz paraların ise 55 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Bu hatıra paralara sahip olmak isteyenler Beşiktaş semtinde bulunan genel müdürlük mağazasına veya kurumun internet mağazasına göz atabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı