Avrupa’da bir kez daha Anlaşma yok!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Avrupa’da bir kez daha Anlaşma yok!

FİNANS

19 Temmuz 2020 Pazar 18:12:27

Son Güncelleme: 19/07/2020 18:00:11

Avrupa’da bir kez daha Anlaşma yok!

Dünyada korona virüsü küresel salgını süre gelirken Avrupa ise birçok kez adını sağlık sistemindeki aksaklıklar ile gündeme getirdi. Çin’de görülen ve daha sonra yayılan korona virüsünün uzun süre merkez noktası Avrupa ve Avrupa ülkeleri oldu.

İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkeleri çok fazla sayıda vaka bildirirken sağlık sistemlerinde de aynı zaman da çöküşler meydana geldi. Tüm dünya Avrupa Birliği’nin kriz anında birbirlerini terk ettiklerini ve hatta ülkelere yardım amaçlı gönderilen tıbbı malzemelere bile el koyduğuna şahit oldu. Avrupa Birliği ise korona virüsüne karşı olan mücadele sonuç olarak sınıfta kaldı. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği Avrupa’da ise yine bu ayrışmalar sebebiyle ekonomi olumsuz yönde etkilendi ve başta Fransa, İspanya ve İtalya olmak üzere bazı Avrupa Birliği üye ülkelerinde ekonomiler daralmaya gitti ve işsizlik oranları artmaya başladı.

Korona virüs salgını boyunca sağlık sistemlerinde arıza ve problemlerin eksik olmadığı Avrupa Birliği hızlı hareket edemedi ve başarısız ekonomik politikaları nedeniyle de bu sürece olması gerektiği gibi yönetemedi. Korona virüs salgını dünyada kendini göstermeye başladıktan sonra ilk kez Avrupa Birliği liderleri Brüksel’de bir araya geldi. Brüksel’de yapılan zirve ise zaman zaman gerginliklere ve pazarlıklara neden oldu.

Zirvede ise diğer dikkat çeken ayrıntılardan biri alınan üst düzey hijyen önlemleri oldu. Liderler toplantı dışında maske taktılar ve zirvede paranın bahsi geçicinde ülkeler anlaşmakta daha da zorlandı.

Zirvenin ilk gününde 13 saat süren uzun tartışmalar ve pazarlıklar yapıldı. Fakat tüm bunlara rağmen bir Avrupa Birliği’nin kendi içinde anlaşmaya varmasının ne kadar zor olduğu bir kez daha görüldü. 13 saat boyunca süre gelen toplantı da 75 milyar değerinde Euro toplarnma planı ve 1,1 trilyon Euro değerindeki yedi yıl boyunca sürecek Brilik bütçesi için bir turlu anlaşma yapılamadı. Uzlaşamayan Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise gerginlikler ve tartışmalar yaşandı.

Görüşmelerin bu kadar şiddetli geçmesinin ve bir sonuca bağlanmakta bu kadar zorluk çıkmasının ana sebebi olarak ise toparlanma planında değerlendirilecek olan kaynak üzerinde ulusal kontrol talep eden Hollanda Başkanı oldu. Hollanda Başkanı Mark Rutte’nin bu talebi liderler arasından uzun ve gergin bir tartışmaya sebebiyet verdi. Öte yandan Avrupa Birliği Konsey Başkanı Charles Michel ise ara yolu bulmak adına 65 sayfalık bir uzlaşma önerisi hazırladı ve sundu.

Toparlanma için kullanılması planlanan 750 milyar Euro değerindeki bütçenin 500 milyara yakın bölümü hibe olarak değerlendiriliyordu. Michel ise uzlaşma için bu miktarı 450 milyara indirdi ve kredi oranını da 250 milyardan 300 milyar Euro’ya yükseltti. Yardım alacak ülkelerin belirlenen kurallara uymaması durumunda ise acil fren mekanizmasının oluşturulması da diğer çok tartışılan yeni bir madde oldu.

7 yıl için planlanan bütçede kesinti, ülkelerin bütçeden aldıkları paylarda artışın istenmesi ve Macaristan gibi ülkelere yapılması planlanan yardımların ülkedeki insan hakları performansına iliştirilmesi de yine zirve de yeni tartışmalar sebebiyet veren şeylerden sadece birkaçıydı.

SAATLERCE SÜRDÜ

Öte yandan zirvede kendi içinde anlaşan gruplar da ortaya çıktı. Avusturya, İsveç, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda tek bir düzlemde hareket ederken Başkan Michel ise olayları aşabilmek ve çözüme kavuşturmak için zirvenin içinde yine ufak çaplı ayrı zirveler oluşturmak zorunda kaldı. Toplantının ise doğal akışına uzun süre ara verilmesi de başka bir çarpıcı ayrıntı oldu. Rutte, Michel, Almanya lideri Angela Merkel, Fransa lideri Macron ve AB Komisyon Başkanı Ursulatoparlanma planından en fazla payı alması planlanan İtalya Başbakanı Conte ve İspanya BaşbakanıSachez ile diğer liderlerden ayrı şekilde görüştü.

Avrupa Birliği zirvesinde yaşanan pazarlıklar, tartışmalar ve gerginlikler ikinci günde devam etti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı