Avrupa ülkeleri dünya devlerine karşı birleşiyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Avrupa ülkeleri dünya devlerine karşı birleşiyor

FİNANS

27 Haziran 2020 Cumartesi 18:37:51

Avrupa ülkeleri dünya devlerine karşı birleşiyor

Covid-19 salgını sonrasında ağır bir darbe alan Avrupa, ekonomik anlamda güçlenmek için işbirliğine gidiyor. Salgın sonrası ticaretin durma noktasına gelmesiyle, Avrupa alternatif çözümler aramaya başladı. Fransa ve Almanya yeni ortaklığını duyurdu.

Almanya ve Fransa birleşerek Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’e karşı ortak bir adım attılar. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron uzun zamandır Avrupa Bölgesi’nin dışa bağımlılığını azaltmak istiyordu. Macron kısa süre önce Avrupa Bölgesi’nin ticaret alanında başta Amerika Birleşik Devletleri ve ardından Çin ve diğer ülkelere olan bağımlılığının azalması gerektiğini çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a göre Avrupa Bölgesi ekonomisinde yeni bir döneme giriyor. Bu yeni dönemin ise Macron hızlı bir yükseliş yani “sıçrama” ile başlamasının gerektiğini savundu ve bu yolun açılması için Alman Hükümeti ile ortak bir yatırım planı yapmaya hazırlandıklarını belirtti. Almanya ve Fransa temsilcileri konuya ilişkin olarak ortak bir yatırım planında güçlerini birleştirdiklerini kamuoyuna duyurdu.

Macron’a göre iş birliği içindeki tek yol

Avrupa Konseyi’nin ilk toplantısında ise bu konu gündeme geldi. Konsey’de ortak yatırım için çalışmalara başlanacağı Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından vurgulandı aynı zaman Macron bu anlaşmanın Fransa ekonomisinin Avrupa Bölgesi’ndeki diğer üye ülkelerle iş birliği altında toparlanması için tek ve en uygun yol olduğunu vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya ile özellikle Çin ve ABD’ye karşı atılmış olan bu adımın sadece ekonomik anlamda değil her anlamda Avrupa tarihinde yeni bir sayfa açacağına işaret etti. Macron bahsettiği bu yeni dönemde Avrupa Bölgesi’nin daha güçlü, bağımsız ve çok daha birlik için olacağının altını tekrar tekrar çizdi.

Macron alınan bu yeni kararların korona salgınına (Kovid-19) karşı mücadele de kendi kabuğuna çekilmiş ve Avrupa genelinde oluşan dağınık durumun nedenini de engelleyeceğini savundu. Macron’a göre Avrupa Bölgesi’nin genelindeki bu dağınık durumun sebebi ülkelerin arz zincirlerinin Avrupa Bölgesi dışındaki ülkelere bağlı olması. Cumhurbaşkanı Macron bu bağımlılığın etkisinin de korona salgını ile gözler önüne serildiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı