Avrupa Ekonomisi Amerika Hakimiyetine Mi Girecek?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Avrupa Ekonomisi Amerika Hakimiyetine Mi Girecek?

FİNANS

18 Haziran 2020 Perşembe 00:08:43

Avrupa Ekonomisi Amerika Hakimiyetine Mi Girecek?

Koronavirüs salgını sonrasında ağır bir darbe alan Avrupa Ekonomisi bir türlü toparlanamıyor. Virüs etkilerinin tamamen ortadan kalkmamasıyla birlikte birçok Avrupa Bankası’nın bu süreci atlatamayacağı belirtiliyor. Hızla güç kaybeden Avrupa Ekonomisi karşısında Amerika’nın nasıl bir rolü olacak?

2008 krizinden bu yana küresel ekonomide yükselişte olan Avrupa Bankaları salgın süreciyle birlikte çok güçlü bir darbe aldı. Şimdi ise Avrupa Bankaları yükseliş bir yana bankaların geleceğine dair ciddi endişeler var.

Korona virüsü salgınıyla birlikte darbe alan Avrupa Bankaları, Amerika bankaları karşısında dik durmakta zorlanıyor. Salgın krizi ile birlikte bankaların yatırım gelirleri %50’nin altına gerilemiş durumda.

Avrupa bankaları danışmanlık paylarını da Amerikan banklarına kaptırmış gözüküyor bu durumun payı küçük olsa da gidişat göz önüne alındığında küçümsenmeyecek bir pay.
Kötü çanlar Avrupa Bankaları için çalmaya devam ederken bazı bankacılar ve yöneticiler Avrupa Bankaları’nın birçoğunun bu süreçten sağ çıkamayacağını iddia ediyor. Virüsün yol açtığı süreçle birlikte birçok bankacı hâkimiyetin Avrupa’dan Amerikan Bankalarına geçeceğini belirtiyor.

Avrupa ekonomisi ABD hakimiyetine mi girecek?

Avrupa Bankaları uzun zamandır ABD etkisine karşı önlem almaktaydı. Bu konu hakkında 2016 yılında CEO JesStaley, Amerikan hakimiyetine girmek üzere oldukları karşısında Avrupalı bankaları uyarmış ve önlem alınması gerektiğinim söylemişti.

Salgın süreci hızlandırdı

Kovid-19 salgını ile birlikte, Avrupa Bankaları üzerindeki ABD etkisi gün geçtikçe artıyor. Avrupalı Kredi kuruluşları mart ayının başından Mayıs ayına kadar yatırım bankacılığının sadece %49,2’sini karşılıyor ve bu oran 2001 yılından bu yana en düşü oran olarak kayıtlara geçti. ABD bankaları bu havuzdan sadece %45 pay alsa bile geçen sene %39 olan payını korona virüsüne dair en yüksek seviyesine ulaştırmış durumda.

Avrupa bankalarının küresel planı 2008’de çöktü

2008 küresel krizin önce Avrupa Banakları şüphesiz bir yükselişteydi. Birçok yerel banka küresel hakimiyete erişmişti fakat küresel kriz ile birlikte bankaların sarsılmaz olarak düşünülen hâkimiyetlerde çatırdamalar başladı.

Avrupa ekonomisibankaları etkiliyor

Özellikle 2008 krizi sonrasında Avrupa Bankaları rahat ve güvenli bir alan bulamadı. Ekonomik toparlanmada Avrupa Bankaları, ABD bankalarının arkasında kaldı. Salgının etkisiyle de bankalar ikinci bir darbe aldı. Bazı Avrupa ülkelerinin, kendi içine dönmesi ve Avrupa genelinde yardım etmekten kaçınması piyasaları bir durgunluğa ve belirsizliğe sürükledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı