Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Avrupa Bankaları Ağır Darbe Aldı! Türkiye Fırsata Çevirebilir Mi?

FİNANS

15 Mayıs 2020 Cuma 17:09:15

Avrupa Bankaları Ağır Darbe Aldı! Türkiye Fırsata Çevirebilir Mi?

Çin’de başlayan Covid-19 salgını kısa bir sürede Avrupa’yı etkisi altına aldı. Salgın sonrasında Avrupa Ekonomisi ağır bir darbe aldı. Dünyaca ünlü bankalar milyarlarca dolar zarar ederken, Avrupa bankalarına olan güven sarsıldı. İşte salgın sonrası Avrupa Ekonomisi’nde yaşanan gelişmeler..

Virüs salgınının sebebiyet verdiği kriz Avrupa’yı her sektörde zorlamaya devam ediyor. Borsada işlem gören bankaların değerleri yaşanan ekonomik krizin öncesine göre bakıldığında onda birine inmiş durumda.

2020 ilk çeyrek dönemi Avrupa Bankaları için oldukça zorlayıcı olmaya devam ediyor. 2008’de yaşanan küresel krizden bu yana Avrupa Bankaları en çalkantılı dönemlerini yaşamakta. Avrupa Bankaları tarafından yapılan alım satım işlemlerinde yaşanan milyarlarca Euro kaybedilmiş durumda. Gelecek kredi kayıpları ve bilançolardaki varlık değerlerinin düşürülmesiyle birlikteyse daha kötü senaryolar çizilmeye başlanacak gibi duruyor. Tüm bu olumsuzluk verilere bakıldığında ise, uzmanlar bunun sadece başlangıç olduğunu söylemekte.

Korona virüs salgını ve salgının sebep olduğu karantina önlemleriyle birçok firma kapanmış durumda. Bankaların 2020’nin geri kalan sürecine dair tahminleri ilk çeyreğin sonlarına doğru gözle görülür bir seviyeye geldi. Uzun zamandır görülen en derin resesyonun görülme ihtimali gün geçtikçe artıyor ve regülasyonlara ilişkin rahatlıklar ve devletlerin ekonomilere dair verdikleri muazzam desteklerin bile görülmesi beklenen bu resesyonun etkilerini hafifletmeyebilir.

1.7 Milyar Euro Bütçe

Avrupalı Bankalar şu an toplamda son altı yılın en yüksek kredi karşılıklarını ayırdı. Birçok firma ve şirket ise yılın devamına dair tahminler yayınlamakta zorlanıyor. İspanya merkezli Banco Santander Sa, ise sadece korona salgının etkisine yönelik 1,7 milyar Euro ayırmış durumda.

Avrupalı Bankaların ekonomik gücünü gösteren çekirdek sermaye rasyosu ise geriledi. Çekirdek sermaye rasyosunun gerilemesinin nedenleri olarak dakurumsal müşterilerin kredi imkanlarına akın etmesi ve bunun yanı sıra piyasalardaki çalkantılar sebebiyle alım satımdaki risklerin artması görülmekte. Gerilemenin arından kredi faaliyetlerine dair talepler çekilirken, Credit Agricole SA çekilen fonların birçoğunun mevduat hesaplarında son bulduğunu belirtti.

İkinci Çeyrek Yol Gösterecek

Düzenleyici kurumlar da sermaye standartlarını geçici olmak üzere düşürmüş durumda. Fakat tüm imkanlara karşın Credit Agricole yaptığı uyarıda sermaye rasyolarında ileriki dönemlerde daha fazla baskı olacağının tahmininde bulunuyor.

ECB Denetim Kurulu üyesi Andrea Enria ise şu anki verilerin durumu yeterince yansıtmadığını belirtti. Enria’ya göre, corona virüs krizinin ekonomideki yarattığı tahribatı gösterecek olan ise ikinci çeyrek olacak. İkinci çeyrekte paylaşılan verilerin durumu anlamaya dair daha yararlı olacağını söyleyen Enria, Frankfurt’ta çarşamba günü yaşanacak ekonomik çöküntü ile varlık kalitesinin bozulacağını ve bu faiz gelirlerinde aşağı yönlü baskı yaparken kredi bozulmalarında da yukarı yönde bir baskının olacağını belirtti. Ayrıca Bankaların büyük kayıplar yaşamasının da ihtimal olduğunu belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı