Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Askıda Fatura Yardımı İzmir İstanbul İzmit ve Aydın’da Başladı

FİNANS

12 Mayıs 2020 Salı 22:44:14

Askıda Fatura Yardımı İzmir İstanbul İzmit ve Aydın’da Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk olarak hayata geçirilen askıda fatura yardımı İzmir, İzmit ve Aydın gibi illerimizde de uygulanmaya başlandı. Salgın sonrasında ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşlarımıza fatura ödeme yardımı yapılıyor. Peki, İstanbul, İzmir başta olmak üzere doğalgaz, elektrik, internet ve su fatura yardımı başvuru işlemleri nasıl yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk olarak hayata geçirilen askıda fatura yardımı İzmir, İzmit ve Aydın gibi illerimizde de uygulanmaya başlandı. Salgın sonrasında ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşlarımıza fatura ödeme yardımı yapılıyor. Peki, İstanbul, İzmir başta olmak üzere doğalgaz, elektrik, internet ve su fatura yardımı başvuru işlemleri nasıl yapılır?

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 tipi koronavirüsü kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Günler içinde tüm dünyaya yayılan virüs, tarihin en hızlı yayılan hastalıkları arasına girdi. Açıklanan resmi rakamlara göre dünya genelinde 4.2 milyon kişiye hastalık bulaştı. Bu kişilerin 1.5 milyonu iyileşirken, 286 bin kişi hastalıktan hayatını kaybetti. Ülkemizde de etkiini gösteren virüs, 141 bin kişiye ulaştı. Hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla dünya genelinde karantina uygulamaları devreye alındı. Ülkemizde de büyükşehirlerde haftasonları sokağa çıkma yasağı devam ederken, şehirlerarası ulaşım yasaklandı. Tüm bu tedbirler sonrasında güncel hasta sayılarında düşüşler gözlemlendi. Bununla birlikte normalleşme planları devreye alınıyor.

Askıda Fatura Yardımı 2020

Karantina sürecinde tüm dünya ve ülkemiz ciddi bir ekonomik darbe aldı. İşletmelerin yüzde doksanı kepenk kapatırken, birçok kişi işsiz kaldı. Bu süreçte elektrik, su, internet, telefon, doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlarımız için İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB)’nden örnek bir uygulama geldi. Askıda Fatura uygulamasıyla ihtiyaç sahibi hanelerle, hayırsever vatandaşlarımız tek bir platform üzerinde toplandı. İlk olarak İstanbul’da uygulanmaya başlayan sisteme ilgi yoğun oldu. Saatler içerisinde 16 bin ailenin faturaları ödendi. Toplamda ise 2 milyon liranın üzerinde ödeme yapıldı.

Konu hakkında açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Veren el, alan eli görmüyor ve İstanbul çok güzel bir dayanışmaya imza atıyor. Bu şehirde hiç kimse darda kalmayacak, biz varız ve hep birlikteyiz” şeklinde konuştu. İstanbul’da ikamet eden vatandaşlarımız askidafatura.ibb.gov.tr web sitesi üzerinden ihtiyaç sahibiyse faturasını sisteme yükleyebilir, hayırsever vatandaşlarımız ise yine aynı site üzerinden ihtiyaç sahiplerine fatura yardımında bulunabilir. Sizde İBB resmi internet sitesini ziyaret ederek ödenmiş ve bekleyen faturalarla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. İBB tarafından geliştirilen Askıda Fatura uygulamasına diğer illerimizden de destek geldi. İzmir, Kocaeli, Aydın gibi illerimizde de benzer sistem uygulanmaya başlandı.

İzmir Askıda Fatura Yardımı Başvurusu

İzmir’de ihtiyaç sahibi olup, fatura yardımı almak isteyen vatandaşlarımız için aynı sistem hayata geçirildi. Türkiye’nin en büyük illeri arasında bulunan İzmir’de, Askıda Fatura sistemi yeni hayata geçirildi. Vatandaşlarımız fatura yardımı almak/ödemek için bizizmir.com web sitesini ziyaret edebilirler. Yapılan çalışmalar nedeniyle şuan sadece Askıya Fatura Bırak bölümü aktif olup, Askıdan Fatura Al bölümü çalışmamaktadır. Teknik yazılımsal alt yapı ve fatura incelemeleri tamamlandıktan sonra İzmir fatura yardımı sistemi hayata geçirilecek. Sistem tarafından verilen bilgilendirme mesajında ‘Fatura Ödeme sistemimiz bu hafta içerisinde yayına açılacaktır.’ ifadeleri yer almaktadır. İzmir fatura yardımı 2020 yılı sistemi 11-15 Mayıs haftasında hayata geçirilecek.

İzmit(Kocaeli) Askıda Fatura Yardımı Başvurusu

İzmit Belediyesi resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Askıda Fatura sistemi için İSU Genel Müdürlüğü ve SEPAŞ’a  başvuru yapıldığı belirtiliyor. Koronavirüs sonrasında ekonomik olarak olumsuz etkilenen İzmitli vatandaşlarımıza önümüzdeki günlerde fatura yardımı işlemleri başlatılacak. Başvurular İzmit Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden yapılacak. Sistem aktif olduğu zaman sizi yeniden bilgilendireceğiz.

Aydın Askıda Fatura Yardımı Başvurusu

Askıda fatura yardımı uygulamasına en son katılan ilimiz Aydın oldu. Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından yapılan açıklamada: “İhtiyaç duyan vatandaşlarımız su faturalarını sisteme yüklüyor, hayırsever vatandaşlarımız ödeme yaparak destek oluyor. Dayanışma ve yardımlaşma ile hep birlikte başaracağız.” ifadeleri kullanıldı.

Aydın fatura yardımı başvurusu için Aydın Belediyesi resmi internet sitesinde henüz geçerli bir bölüm bulunmamaktadır. Özlem Çerçioğlu tarafından duyurusu yapılan fatura yardımı uygulamalarının önümüzdeki günlerde devreye alınacağı tahmin ediliyor. Sizde yorumlar bölümünden fatura yardımları hakkındaki düşüncelerinizi ve bulunduğunuz ildeki yardımlarla ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı