Aşı Haberleri Piyasayı Karıştırıyor! Uzmanları Piyasayı Yorumladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Aşı Haberleri Piyasayı Karıştırıyor! Uzmanları Piyasayı Yorumladı

FİNANS

19 Aralık 2020 Cumartesi 15:42:50

Son Güncelleme: 19/12/2020 15:42:18

Aşı Haberleri Piyasayı Karıştırıyor! Uzmanları Piyasayı Yorumladı

Aşı haberleri ardı ardına geldikçe piyasalar da yeniden şekillenmeye devam ediyor. Aşı haberleri borsa tarafından olumlu karşılanırken ekonomik göstergelerde ise aynı olumlu hava ne yazık ki görülmüş değil. IMF Baş ekonomisti ise K şeklinde olan bir toparlanma riskinin altını çiziyor.

Borsa aşı haberlerine olumlu şekilde cevap verirken ekonomide ise istenilen toparlanma bir türlü gözükmüyor. Pfizer tarafından aşının %90 oranında başarılı olduğu açıklandı ve S&P endeksinde yükseliş anında görüldü. Fakat her ne kadar borsa yükselmeye devam etse de ekonomik göstergeler de gelişme görülmüyor.

Uzmanlar neler diyor?

Basında yer alan haberlere göre Küresel Yatırım Araştırma Başkanı Pjilip Lawlor, 2021 yılına dair küresel ekonomik beklentilerin fazla değişmediğini söylüyor. Lawloy, konuya dair yaptığı açıklamada tahminlerin 2021 yılındaki büyüme verilerini etkileyecek kadar büyük olmadığını bu nedenle ekonomik tahminlere henüz aşı çalışmalarının yansımadığını düşünüyorum dedi.

Goldman Sachs’ın Baş ekonomisti olarak görev alan Jan Hatzius ise yine benzer şekilde durumu değerlendirdi. Hatzius, bankanın 2021 için büyüme tahminin %6,2 olduğunu ve 2022 içinse %4,5 olduğunu belirtiyor. Hatzius, kısa vade de yaşanan durgunluğun finansal şoklar nedeniyle gerçekleştiğini belirtti. Bahsi geçen finansal şoklar nedeniyle ekonomik verilerin gelişmesinin zaman aldığını ve rahatlama dönemine gidilmesi içinde daha fazla zamana gerek olduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra Hatzius, 2020 yılındaki düşüşün salgın krizi ile başladığını ve bununda çıktıların negatif eklerini müthiş boyutta arttırdığını fakat aynı hızda geriye de çevrilebileceğini açıkladı.

IMF Baş Ekonomisti olarak görev alan Gita Gopinath ise salı günü yaptığı konuşmasında önemli açıklamalara yer verdi. Baş ekonomist Gita, 2020 yılının son çeyreğinin ve 2021 yılının ilk çeyreğinde verilerin beklenilenden daha düşük geleceğini söyledi. Faka genel olarak küresel anlamda toparlanma olduğunu da ekledi. IMF Baş Ekonomisti Gita, risklerin ise aşı haberlerinden gelecek olumlu gelişmelerle ile daha da gecikme bulacağını ve sıkıntılı geçecek iki çeyrek sonunda toparlanmanın hissedileceğini açıkladı.

Baş Ekonomist Gita sözlerinin devamında küresel ekonominin bir yandan da Amerika Birleşik Devletleri ekonomisini yansıttığını da belirtti.

Korona salgınına bağlı gelişmiş ekonomiler tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde toparlanırken, turizm gelirlerine bağlı olan birçok gelişmekte ülke oldukça büyük zararlar gördü. Bunun yanı sıra gelişmiş olan ülkelere kıyasla gelişmekte olan ülkelerde aşılar çok daha yavaş dağıtılacak.

Son olarak IMF Baş ekonomisti Gpinath, K şeklinde olacak bir küresel toparlanmanın 2021 yılının en büyük sorunu olabileceğine dikkat çekti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı