Asgari ücretliye 375 TL ödeme yapılıyor! Sadece başvuru yapanlar faydalanacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Asgari ücretliye 375 TL ödeme yapılıyor! Sadece başvuru yapanlar faydalanacak

FİNANS

19 Ekim 2020 Pazartesi 10:40:10

Son Güncelleme: 19/10/2020 10:41:03

Asgari ücretliye 375 TL ödeme yapılıyor! Sadece başvuru yapanlar faydalanacak

AGİ fark başvurusu yapan ve bildirimlerini gerçekleştiren asgari ücretle çalışan vatandaşlar hemen ödeme alma hakkı elde edecek. Doğum sebebi ile ücretsiz izine çıkan ve eş asgari geçim indirimlerinden dolayı da yararlanma hakları sunulacak. Asgari ücretli çalışanlara 375,23 TL tutarına kadar ödeme yapılacak.

Doğum izinleri olan eşlerden dolayı çalışmaya devam ediyor olan eşler için ise asgari geçim indirimleri verilecek. Bu yıl içerisinde ücretli – eşlerin çalışmama durumları ve çocuğu olanlar içinse aylık olarak 297,98 TL tutarında indirim uygulanacak. Eğer kişilerin eşleri de çalışma hayatına devam ediyorsa 253,83 TL, evli eş çalışmıyor ise ve üç tane çocuklar sahipse bir çalışana 375,23 TL ödeme, eşler çalışıyorlarsa da 331,09 TL tutarında  alma haklarına sahip olacaklar. Bu ücretlerde aylıklar üzerine ilave olarak eklenecekler.

Eşleri doğum iznine çıkan çalışma hayatına devam eden vatandaşların ise AGİ ödemeleri, eşi çalışmayan vatandaşlar ile aynı olarak değerlendirilmesi ile AGİ farkları ödeniyor. Doğum yapmalarından dolayı ücretsiz bir şekilde izne ayrılmış olan eşler AGİ haklarından yararlanabilecekler . 6 ay ücretsiz bir şekilde izne çıkanlar  bu süreçlerde geliri bulunmayan eş kapsamlarında bulunmasından dolayı çalışan eşlerin bu durumu bildirmesi durumunda AGİ tutarları fakların yeniden alınması söz konusu olmakta.Henüz 18 yaşını doldurmamış erkek çocukları bulunan ve ya 25 yaşını doldurmamış kız çocukları bulunan ya da okuyan çocukları olanlar için aile durum bildirimleri ile tekrardan indirimlerden yararlanma haklarına sahip olabiliyorlar.

Bildirim yapmak ise şart olacak

Konu hakkında detayları inceleyecek olur isek gelen açıklama sırasında Özelden genele sonuçlara odaklı . Yapılan açıklamalarda, gelen hüküm ve açıklamalara göre doğum yapmalarından dolayı 6 aylık bir süre ile doğum iznine ayrılanlar – ücretsiz bir şekilde izinli oldukları dönemler içerisinde çalışılmayan ya da herhangi bir geliri bulunmayan eş statüsünde yer alınması – eş ya da 18 yaşından küçük erkek, 25 yaşından küçük kız ya da okuyan çocukları olanlar için aile durum bildirimi ardından iş verenlere bildirimlerin bulunması bu anlarda geçim indirimlerinden yararlanma haklarının olacağı ,  açıklamalara yer verdi.

Fark ne kadar olacak ?

Bir yıl boyunca ücretli eş çalışması durumları yok ise ve bir çocuk da bulunuyorsa aylık olarak 297,98 veriliyor. Eğer aynı kişinin eşi çalışmaya devam ederse de sadece 253,83 TL kadar bir tutar alacak. Arada çalışmayan bir kadın için ise sadece 44 TL kadar bir tutar  fark olacak. 3 çocuğa sahip olan ve eşi çalışmayan vatandaşların ise sadece 375,23 TL asgari geçim indirim alması söz konusuyken eşleri çalışıyorsa da 331,09 TL alma hakları verilecek. Bu tutar hesaplamaları ise aylık olarak verilecek.

Peki ,emeklilerde son durum ne olacak?

Gelir İdare Başkanlığı tarafınca gelen cevaba göre şu an ücretlerin gerçek usul ile vergilendirilmesi yapılırsa asgari geçim indirimleri uygulanmasına karşı dikkatleri çekerek indirim durumlarının asgari ücretle çalışan vatandaşlarda yıllık brüt tutarları ve mükellef için de %50 oranlar ile , çalışamayan ve herhangi bir geliri olmayan vatandaşlar için %10 ‘luk oranlar ile – diğer çocuklar adına da sadece %5 lik oranlar ile uygulanacağını söylendi. Verilen genelge ile beraber tebliğ içerisinde de sadece ücret geliri olan kişilerin çalışmayan ya da geliri olmayan eş kapsamları ile birlikte değerlendirilmesi olacak. Bu durumların dışında bulunan  münhasır emekli maaşı alanlar için ve ya çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan vatandaşlar  için de eş olarak kabul edilmesi olabilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı