Asgari ücretlinin maaşı düşecek mi? 400 TL destek verilecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Asgari ücretlinin maaşı düşecek mi? 400 TL destek verilecek

FİNANS

16 Ekim 2020 Cuma 11:12:52

Son Güncelleme: 16/10/2020 04:13:02

Asgari ücretlinin maaşı düşecek mi? 400 TL destek verilecek

Ekim ayından itibaren asgari ücretli çalışanların maaşında %20 kesinti yapılacak. Vergi dilimi yüzünden yaşancak kesinti asgari ücretliler tarafından tepkiyle karşılanmış ve birçok kesimen asgari ücretle çalışanlara destek gelmişti. Asgari ücretle çalışanların mağduriyetini engellemek amacıyla herkese 400 TL yardım yapılacak. İşte milyonlar asgari çalışanı ilgilendiren habere dair detaylar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl sonunda da vergi dilimi artıyor. Vergi dilimi artıkça da çalışanların maaşları azalıyor. Asgari ücretliler ise maaşlarında ekim ayından itibaren %20 oranında kesinti yaşayacak.

Vergi kesintileri ise vatandaşlarımızın yıllık gelirlerine oranla yapılacak. Liste ise şu şekilde;

  • Buna bağlı olarak ise yıllık geliri 22 bin Türk lirasına kadar olan vatandaşlar da %15 oranında,
  • Yıllık geliri 22 bin ila 49 bin Türk lirası olanlar da ise %20,
  • 49ila 180 bin Türk lirası olan vatandaşlardan %27
  • Son olarak da geliri 180 ila 600 bin Türk lirası olan vatandaşlardan da %35 kesinti yapılacak

400 LİRA DESTEK VERİLECEK 

Asgari ücret ile geçinen vatandaşlara eylül dönemine kadar %15 oranında vergi kesintisi yapılıyordu. Fakat bu durum değişmek üzere! Çünkü eylül dönemiile birlikte veri dilimi de değişiyor! Ekim ayının başlamasıylabirlikte asgari ücretliler de %20’lik vergi dilimine girecek ve maaşlarında bu oranda kesinti yapılacak.

An itibarıyla ise asgari brüt ücret 2 bin 943 Türk lirası buna ise asgari geçim indirimi (AGİ) dahil olmak üzere vergiler düşünce vatandaşımızın eline net olarak 2 bin 324 Türk lirası kalıyor.

Özetlemek olursa, Eylül dönemine kadar asgari ücretli çalışanlarımızdan kesilen vergi 375 Türk lirasıydı. Fakat ekim ayıyla brikte vergi oran kesintisi %20 olacağı için kesilecek veri de 500 Türk lirasına çıkacak.

Bu sebeplede asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız bir ay öncesine göre daha az maaş alacaklar. Bu da yaşam şartlarının zorlaştığı ve hayat pahalının arttığı bugünlerde vatandaşlarımızı oldukça endişelendirmekte.

Fakat bu endişeler boşa! Asgari ücret ile çalışan vatandaşlarımızın endişe etmesine şimdilik gerek yok nedeni ise durumun maaşlarına yansımayacak olması!

Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile birlikte gelir vergisi oranlarından asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın etkilenmemesi sağlandı ve böyle asgari ücretle çalışanvatandaşlarımız sene başında başladıkları maaş ile sene sonuna kadar değişiklik olmadan devam edecekler.

Bunun sağlanmasın da ise AGİ rol oynamakta. Asgari ücretle çalışan vatandaşlarımıza, eylül ayına kadar 25 Türk lirası, ekim kasım ve aralık aylarında ise 125 Türk lirası toplamda ise 400 Türk lirası destek sağlayacak. Böylece asgari ücretli çalışanın maaşı etkilenmeyecek.

KİMLERİN MAAŞI AZALACAK? 

Peki o zaman kimler maaşı düşecek?

AGİ ödemeleri çalışanın bekar veya çocuk sahibi olmasına göre değişiklik göstermekte. Bekar olan bir asgari ücretli geçim indiriminde 220 Türk lirası alırken eşi çalışmayan ve bir çocuklu olan asgari ücretli 298 Türk lira, iki çocuklu olan bir asgari ücretli ise 331 Türk lirası almakta. Bu durumda eşi çalışmayan bir çocuklu çalışan 2 bin 401 Türk lirası, iki çocuklu çalışan 2 bin 435 Türk lirası ve üç çocuklu çalışan ise 2 bin 479 Türk lirası alıyor.

Durum böyleyken evli ve çocuklu çalışanın geliri de bekar bir çalışana göre daha yüksek oluyor ve %20’lik vergi oranında etkileniyor. Bu da eskim- kasım – aralık aylarında bu çalışanlardan maaşlarında azalma olacağı anlamına geliyor. Fakat maaşları 2 bin 324 Türk lirasından aşağı inmeyecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALANLAR ETKİLENMEYECEK 

Merak edilen diğer bir nokta ise kısa çalışma ödeneği alanların vergi kesintisinden etkilenip etkilenmeyeceği. Kısa çalışma ödenekleri çalışanın, son 12 aylık sigorta primine göre hesaplanıyor ve asgari ücretli bir çalışan 1 bin 579 Türk lirası alıyor. Bu sebeple kısa çalışma ödeneği alanlar vergi dilimine girmediğinden etkilenmiyorlar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı