Asgari ücretle çalışanlara kötü haber! Maaşlarda Kesinti Yapılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Asgari ücretle çalışanlara kötü haber! Maaşlarda Kesinti Yapılıyor

FİNANS

17 Eylül 2020 Perşembe 09:13:51

Son Güncelleme: 17/09/2020 09:13:59

Asgari ücretle çalışanlara kötü haber! Maaşlarda Kesinti Yapılıyor

2020 Eylül ayının başlamasıyla birlikte gelir vergisi hesaplamalarıda başladı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl vergi dilimlerine göre asgari ücretle çalışanlar 400 liraya kadar gelir vergisi ödeyecekler. İşte gelir durumunuza göre 2020 yılında ödeyeceğiniz gelir vergisi miktarı ve detayları.

Eylül ayının gelmesiyle birlikte asgari ücretle çalışan vatandaşlar için yeni bir dönem başladı. Yıllık gelir vergisi oranları baz alındığında gelir vergisi dilimine giren vatandaşlar yüzde 20 oranında vergi ödeyecekler. Bu vergi ödemesi nedeniyle vatandaşların maaşlarında Eylül ayında 25 lira, Ekim ayından itibaren de yıl sonuna kadar 125 lira kesinti yapılacak.

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışan için yeni dönem başladı. Yıllık gelir oranına göre vergi dilimi değişen asgari ücret çalışanlarının maaşlarında kesinti yapılacak. Yeni gelir vergisi yüzdelik dilim oranlarını ve maaşlarda yapılacak kesinti miktarını sizler için araştırdık.

YILLIK GELİR ORANINA GÖRE GELİR VERGİSİ DİLİMLERİ

Türkiye’de çalışan tüm vatandaşlar, yıllık kazançlarına göre belirli bir miktar vergi öderler. Bu ödemelerde asgari ücretliler en alt seviyedeydi. Yılın geri kalan kısmında ise bir üst dilime geçtiler.

-Yıllık gelir miktarı toplam 22 bin TL’ye kadar olan vatandaşlar için gelir vergisi oranı yüzde 15

-Yıllık gelir miktarı toplam 22 bin TL ile 49 bin TL arasında olan vatandaşlar için gelir vergisi oranı yüzde 20

-Yıllık gelir miktarı toplam 49 bin TL ile 180 bin TL arasında olan vatandaşlar için gelir vergisi oranı yüzde 27

-Yıllık gelir miktarı toplam 180 bin TL ile 600 bin TL arasında olan vatandaşlar için gelir vergisi oranı yüzde 35

-Yıllık gelir miktarı 600 bin TL’den daha fazla olan vatandaşlar için gelir vergisi oranı yüzde 40

ASGARİ ÜCRETLİLER YÜZDE 20’LİK DİLİMDE

Asgari ücretle çalışanların gelir vergisi ödeme oranı yüzde 15 ile yüzde 20 dilimlerindedir. Ağustos ayına kadar, elde ettikleri aylık brüt ücretlerin yüzde 15’i oranında vergi ödemesi yapan asgari ücretle çalışan vatandaşlar, Eylül ayından itibaren yüzde 20’lik vergi dilimi üzerinden ödeme yapacaklar.

Önceki yıllarda, yapılan bir düzenlemeyle birlikte; gelir vergisi dilimindeki artışın sebep olacağı, asgari ücretlilerin aldığı net ücretin Ocak ayındaki net ücretin altına düşmesi kontrol altına alındı. Yapılan bu düzenlemeyle birlikte, asgari ücretle çalışan bekar çalışanların maaşında kesinti yapılmayacak.

ÇOCUKLU ÇALIŞANLARIN YILLIK 400 LİRA KAYBI OLACAK

3 çocuğa sahip, asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşı AGİ ödemeleriyle birlikte aylık 2 bin 479 lira oluyordu. Vergi diliminin değişmesiyle birlikte bu maaşlarda kesinti yapılacak ve Eylül ayında 2 bin 453 lira maaş alan vatandaşlar, yıl sonuna doğru 2 bin 324 lira maaş alacaklar.

Yapılan düzenlemeyle birlikte, asgari ücretle çalışıp üççocuğu olan vatandaşlar, Eylül ayında 25 lira; Ekim, Kasım, Aralık aylarında da 125 lira vergi ödeyecekler ve üç-dört çocuklu olup eşi çalışan vatandaşlar veya eşi çalışmayan ve iki çocuğu olan vatandaşlar yıllık 400 lira gelir vergisi ödemesi yapacaklar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
3 Yorum yapıldı

3 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı