Asgari ücretle çalışana müjde! Vergi indirimi geliyor maaşlar artacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Asgari ücretle çalışana müjde! Vergi indirimi geliyor maaşlar artacak

FİNANS

6 Ekim 2020 Salı 23:00:39

Son Güncelleme: 06/10/2020 22:59:54

Asgari ücretle çalışana müjde! Vergi indirimi geliyor maaşlar artacak

Asgari ücret alarak çalışan vatandaşlar için vergi dilimi değişikliği Eylül’den itibaren geçerliliğini sürdürecek. Eylül ayında kazancın bir kısmı %15’den bir kısmı ise %20’den vergilenecek. Kalan son aylarda ise tüm kazancın % 20’den ya da daha yüksek bir oranda vergilenecek. Vergi dilimi değişikliği nedeni ile yapılan kesintiler  ise son bulacak.

Asgari ücret alarak çalışan vatandaşlar ise bu son üç ayda kesinti yaşamadan maaşlarını alabilecekler. Vergi diliminde olan değişiklikler sebebi ile AGİ ödemeleri yüksek olan vatandaşların ise almış oldukları maaşlarda ücret kesintisi yaşamayacaklar.

Gelir Vergisi ödeme Oranı Arttığı zaman Maaşlar Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret ile çalışan  alarak çalışan vatandaşlar için vergi dilimi değişikliği Eylül ayından itibaren geçerliliğini sürdürecek. Eylül ayı için bordroda kazancın bir bölümü % 15 diğer kısmı ise % 20 oranı  üzerinden vergilenecek. Kalan son üç ayda ise tüm kazanılan ücretin %20’den ya da daha yüksek olabilecek bir şekilde vergilenecek. Vergi dilimi değişikliği nedeni ile asgari ücret alan kişiler ise herhangi kesinti yaşamayacak.

Asgari ücret ile çalışanların ödemiş oldukları vergi yılın ilk 8 ayında  375 TL idi, bundan sonraki dönemler için ise bu ücret 400 TL olacak. Asgari ücretli olarak çalışanın ise son üç ay için bordrosunda ise 500 TL vergi kesintisi olacak.Asgari ücretle çalışan bir işçinin maaşı net 2324 TL olacak.

İşte Merak Edilen Soru ? Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Olacak ?

Asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşlarına yılda bir kez zam yapılıyor. Her yılın Aralık ayında hükümet tarafından yapılan görüşmeler ile  zam oranları açıklanıyor.  Asgari ile çalışan işçiler ise yılın ilk Ocak ayında zamlı maaşlarını alıyorlar.

Asgari  Ücrete Yeni Yılda Ek Zam Müjdesi

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar için 2020 yılında aylık net maaş tutarı %15,03 zam ile 2 bin 324 TL’ ye yükselmişti. Hükümet 2020 yılında yapacağı vergi düzenlemesi yapar ise maaşlar 400 TL civarında yükselmesi bekleniliyor. Asgari ücretle çalışan vatandaşlar her ay 375 TL net vergi ödemesi yapıyorlar. Bu gelir vergisine ek olarak yapılan bir diğer kesinti ise damga vergisi olarak geçen vergi ile kesilen 22 TL’dir. Vergilerin tamamen kaldırılırsa ise ve maaşlara eklenirse bu durumunda asgari ücrete neredeyse 400 TL’ye  kadar bir ek zam yapılabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı