Asgari Ücret 2021 Ne Kadar Oldu? Son Dakika Brüt ve Net Tutarlar
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Asgari Ücret 2021 Ne Kadar Oldu? Son Dakika Brüt ve Net Tutarlar

FİNANS

22 Aralık 2020 Salı 15:36:08

Asgari Ücret 2021 Ne Kadar Oldu? Son Dakika Brüt ve Net Tutarlar

Asgari ücret 2021 net ve brüt tutarları için bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir kez daha bir araya geldi. Son Dakika haberine göre TÜİK ve DİSK yeni yıl asgari ücret tekliflerini açıkladı. Milyonlarca vatandaşımız yeni asgari ücret tablosunu merakla beklerken sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüyor. Bugün yapılan açıklamayla birlikte yeni yılda 30 milyon kişinin gelir tutarı olacak rakamlar belirleniyor.

Ülkemizde son yıllarda döviz kurunun artamasına bağlı olarak enflasyon çift haneli sayılara ulaştı. Dolayısıyla alım gücü düşmeye, vatandaşın isyanı artmaya başladı. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerinin güvenilirliği tartışılırken, TÜİK enflasyon oranları tutarında zam yapılmasını önerdi. Geçtiğimiz haftalarda ilk ikisi gerçekleşen asgari ücret görüşmelerinin bugün üçüncüsü gerçekleşti. Toplamda 4 kez yapılacak toplantının önümüzdeki bir hafta içinde sonuçlanması bekleniyor.

SON DAKİKA ASGARİ ÜCRET 2021

Konuyla ilgili açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı asgari ücret için açıklayacakları rakamın işçi ve işverenler tarafından memnuniyetle karşılanması için elinden geleni yaptıklarını belirtti. Konuyu uzlaşmayla çözmeye çalıştıklarını ifade eden Selçuk, Agi ve işsizlik maaşlarında da artış olacağını ifade etti.

22 Aralık bugün Türk-iş ev sahipliğinde gerçekleştirilen üçüncü toplantı da 2021 asgari ücretin taslak hali netleşmiş oldu. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) yaptığı açıklamayla bekar ve ağır işlerde çalışan bir işçinin 2792,10 TL, orta nitelikte çalışan bir işçinin 2507,70 TL hafif işlerde çalışanların ise 2339,10 TL alması konusunda teklifini sundu.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK) döviz kurunda yaşanan artış ve enflasyona bağlı olarak 2021 asgari ücretin net 3800 TL olması gerektiğini belirtti. Başkan Arzu Çerkezoğlu işçilerin yaşadığı sorunlardan ve geçim sıkıntılarından bahsederek TÜİK’in önerdiği tutarın asgari ücretle çalışanlar için yeterli olmadığını ifade etti.

asgari-ucret-2021-son-dakika-net-ve-brut-tutarlar

ARTACAK DİĞER ÖDEMELER

Yeni yılda açıklanacak rakamlarla birlikte vatandaşlarımızın alacağı ek ödemelerde de artış yaşanacak bunlar;

  • İş görmezlik ödeneği
  • İşsizlik maaşı
  • Asgari geçim indirimi
  • Doğum ve askerlik borçlanması
  • Kıdem tazminatı tavanı
  • Çalışanların sigorta primleri
  • Yaşlılık, evde bakım, engelli maaşından yararlanma gelir sınırı
  • Genel sağlık sigortası primi
  • Kısa çalışma ödeneği 2021 yılında asgari ücrete yapılan zam oranı kadar yükselecek.

Bu yıl asgari ücrete yüzde 15,03 oranında zam yapılmış ve en düşük tutar 2324,70 TL olarak belirlenmişti. 2021 yılı içinde aynı oranda zam yapılırsa yeni asgari ücret 2672,6 TL olarak karşımıza çıkacak. Eğer zam oranı yüzde 20 olarak açıklanırsa en düşük tutar 2788,80 TL olarak belirlenecek.

Önümüzdeki hafta içinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenecek 4. toplantı sonrasında net tutar açıklanacak. Yeni yıl kesin rakamları açıklandığında yeniden bu sayfamız üzerinden güncellenen rakamlarla sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Görünen o ki, 2021 yılında asgari ücret 2672 TL ile 2788 TL aralığında belirlenecek. Sizlerde yeni yılda uygulanacak ücret politikaları hakkında düşünce, fikir ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayınız.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı