Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Arjantin İflas Ediyor! 65 Milyar Dolar Borcunu Ödeyemedi

FİNANS

10 Mayıs 2020 Pazar 23:25:14

Arjantin İflas Ediyor! 65 Milyar Dolar Borcunu Ödeyemedi

2001 yılında yaşadığı kriz sonrasında bir türlü toparlanmayı başaramayan Arjantin dış borçla mücade etmeye devam ediyor. Amerikalı kreditörlerle anlaşma sağlayamayan Arjantin, 65 milyar dolar borcunu ödemek için çeşitli yollar arıyor. Ülke ekonomisiyle ilgili alınacak tedbirler önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Kreditörleriyle anlaşamayan Arjantin 9.kez iflas ediyor. 65 milyar borcunu yapılandıramayan Arjantin’in 9.kez iflas etmesi bekleniyor. Ülkeye borç vermiş olan ABD merkezli fonların Arjantin’in borcunun 2023 yılına kadar ertelenme teklifini reddetti.

Arjantin’de ise büyük bir kriz korkusu yaşanıyor. Yetkililer 2001 yılında yaşanan marketlerin yağmalandığı ekonomik krize dönmekten tedirgin. Arjantin’in ise iflas etmesi maalesef ki beklenmekteydi. Hatta yapılan haberlere göre, yetkililer beklenen sonucu yasal olarak halka duyurmaya gerek bile duymamış. Arjantin 65 milyar olan dış borcunun ertelenmesi için ABD’li kreditörleriyle anlaşma yapamadı. Arjantin borcunun 2023 yılına kadar ertelenmesini istemişti fakat bu kabul edilmedi ve anlaşma için geçerli süre 09 Mayıs 00.00’da sona erdi. Arjantin’in borç yapılandırılma teklifi reddedilse de bahsi geçen teklifte faizlerin ödenme tarihinin 2023 yılına kadar ötelenmesi beklenmekteydi.

YETKİLİLER YASAL OLARAK DUYURMADI BİLE

Arjantin’in borç yapılandırma teklifinin ise kabul edilmeyeceği bekleniyordu. Yapılan borç yapılandırma teklifini ise sadece bir iki kurum tarafından gözden geçirildiği ve kabul edilmeyen teklifin hükümet tarafından yasal olarak duyurulmadığı ifade edildi.

Yönetilmesi en zor bakanlıklardan birinin başında olan Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman ise diyaloğa açık oldukları bilgisini paylaştı. Martin Guzman aynı zaman da kendilerine kredi imkânı sağlayan kurumlarında diyalogdan yana olduklarını bildiğini ifade etti.

YENİ BİR TEKLİF

Arjantin’e borç sağlayan yatırımcılardan biri ise, Arjantin hükümetinin sunduğu borç yapılandırma planına karşı kreditörlerin de yeni bir plan üzerinde durduklarını açıkladı.
BlackRock, Fidelity T. RowePrice, GMO ve VR Capital Arjantin’e borç veren kurumlardan bazı, Arjantin’in borç yapılandırma teklifini reddettiğini açıkladı. Arjantin Hükümetinin ise bu kadar ABD bağlantılı grubun borç sağlayanlar olarak bulunması oldukça dikkat çekici ve akıllarda Arjantin siyasetindeki Amerikan etkisi hakkında düşündürmekte.

Arjantin ise şu an ki durumuyla borçlarını ödeyemeyecek gibi görünüyor. Bu senaryonun yaşanması halinde ülke 2001 yılında yaşadığı korkunç ekonomik krize benzer bir krizle karşı karşıya kalabilir. 2001 de yaşanan krizden sonra 10 yıla yakın bir hiçbir firma veya yatırımcı Arjantin’e dövizle borç vermeye yanaşmamıştı.
Şimdi ise gözler Arjantin hükümeti ve açıklayacakları planda.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı