Arap ülkeleri dolar rezervini eritti! Acil dolar ihtiyacı var
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Arap ülkeleri dolar rezervini eritti! Acil dolar ihtiyacı var

FİNANS

23 Temmuz 2020 Perşembe 13:12:36

Son Güncelleme: 23/07/2020 00:59:08

Arap ülkeleri dolar rezervini eritti! Acil dolar ihtiyacı var

Arap ülkelerinin dolar üzerinden sattıkları petrol ile zenginliğe kavuşmuşlar ve dolar rezervleri dolu kalmıştı. Fakat petrol fiyatlarında korona virüsünün etkisiyle birlikte oldukça düşüş var.

Virüs nedeniyle insanlar seyahat etmekten kaçınıyor. Üretme olan talep de git gide azalmıştı. Bu da petrol alınmamasına hatta ihtiyaç fazlasının piyasalar da kalmasına sebep olmuştu. Petrol de beklenenden çok daha fala düşüş gerçekleşmişti. Hatta bazı ülkeler petrolü düşük fiyattan alıp depolamıştı bile. Arap ülkeleri ise düşük petroller sebebiyle bütçelerinde açık vermişti.

Şu an ise Arap ülkeleri tarihlerindeki en büyük borçlanmaya doğru yelken açmış vaziyette ilerlemeye devam ediyorlar. Dolar rezervi bakımından ise oldukça kötü durumda olan Arap ülkelerinin borçları da artıyor. S&P tarafından yayımlanan bir rapora göre Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirliklerive Umman’ın 490 milyar dolar tutarında borçlanması öngörülüyor.

S&P tarafından yayımlanan bilgilere göre virüsle birlikte düşen petrol fiyatları Körfez ülkelerinin ekonomilerinde olan tahribatı gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor.

Şu an ise Arap ülkelerinin oluşan dış borçlarını kapatmaları için 490 milyar dolara ihtiyaç duydukları açıklandı.

‘2023 YILINA KADAR SIKINTI SÜRER’

TrevorCullinan tarafından yazılan araştırmalara göre düşük petrol fiyatları an itibariyle Suudi Arabistan başta olmak üzere Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de 2023 yılında kadar hissedilmeye devam edecek.

Öte yandan petrol fiyatlarında istikrarsızlık daha önceden meydana gelmeye başlamıştı. Arap ekonomileri de birtakım önlemler almaya çalışıyordu. Özellikle 2014 yılından beri Arap ülkeleri ekonomilerini sadece petrol üstüne değil aynı zamanda başka kaynaklarla da çeşitlendirmeye çalışıyordu. Özellikle hizmet ve turizm sektörü bu konuda ağır basmıştı.

Bahreyn ve Katar ise 2020 yılında tahvil ihraçlarını arttırmış durumda öte yandan Umman’ın ise borç arayışında olduğunu açıklandı.

Umman şu an elindeki diğer finansal enstrümanları elden çıkarak borçlarını azaltmaya çalışıyor.

30 DOLARDAN 55 DOLARA

S&P tarafından yapılan hesaplamalara göre Brent petrolün fiyatı varil başına 30 dolardan satılmakta 2021 yılında ise bu fiyatın 50 dolar olacağı 2022 yılında ise 55 dolara yükseleceği düşünülmekte.

Öte yandan 2019 yılında Körfez ülkelerinin milli gelire göre karşılaştırılınca bütçe açıkları sadece gelirin %5’ine denk gelmekteydi.

Fakat bu oranının 2020 yılında %18’e yükselmesi bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı