Aracımız X Beye Opsiyonlanmıştır Şeklinde Satış Yapanlara İnceleme
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Aracımız X Beye Opsiyonlanmıştır Şeklinde Satış Yapanlara İnceleme

FİNANS

21 Temmuz 2020 Salı 02:12:45

Son Güncelleme: 21/07/2020 02:25:07

Aracımız X Beye Opsiyonlanmıştır Şeklinde Satış Yapanlara İnceleme

İkinci el araç fiyatlarında yaşanan artış vatandaşı çileden çıkarttı. İlanların bir çoğunda Aracımız X Beye Opsiyonlanmıştır ifadesi ise merak ediliyordu. İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel opsiyon tuzağını kullanarak piyasa fiyatlarını arttıran fırsatçılar hakkında açıklama yaptı.

Bankaların uygun faiz oranlı taşıt kredisi seçenekleri sunmasıyla birlikte, vatandaşlar ikinci el araç almaya başladı. Bundan yararlanmak isteyen fırsatçı satıcılar internet üzerinden yapılan satışlarda araç değerinin üstünde fiyatlar yazıp, ilanlara ‘opsiyon alınmıştır’ yazarak daha fazla para kazanmaya çalışıyorlar. İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel bu konu hakkında konuştu ve merdiven altı ikinci el araç satışı yapan bu kişilerin fiyat artırmak için bunları yaptığını doğruladı.

İnternet üzerinden yapılan ikinci el araçların fiyatı son dönemde cep yakıyor. Artan taleple birlikte mesleği araç alım-satımı olmadan satış yapmaya çalışan kişi sayısında artış gözlemlendi. Bu kişiler araç ilanlarına ’opsiyonlanmıştır’ yazarak fiyat artırmaya çalışıyorlar. İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, fırsatçı satıcıların opsiyon oyunu oynayarak aracın gerçek değerinden fazla teklif almaya çalıştığını doğruladı.

MESLEK DIŞINDA OLAN KİŞİLER SATIŞ YAPIYOR, FİYATLARI ARTIRIYOR!

Konuyla ilgili açıklamalar yapan İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, ikinci el araç piyasasındaki fahiş fiyat artışına bu işi merdiven altı yapan kişilerin arttırdığının vurguladı. Mesleği araç alım-satımı olmayan kişilerin yaptığı ikinci el araç satış fiyatlarının, galerilerde satılan araba fiyatlarından fazla olduğu belirtildi.

SIFIR ARABA ALIP İNTERNETTE YÜKSEK FİYATA SATIYORLAR

Ertemel, ikinci el araç fiyatlarının artma nedenlerinden birinin mesleği araç alım-satım olmayan fırsatçı satıcıların firmalardan sıfır araç satın alıp internet üzerinden yüksek fiyatlarla satmaya çalışması olduğunu söyledi. Bu fiyatları gören diğer satıcılar da kendi araçlarına hayali bedel belirliyor ve yüksek fiyata satıyor.

GALERİLERDEN YA DA GÜVENİLİR FİRMALARDAN OTOMOBİL ALIN

İkinci el otomobil alacak kişilerin galerilerden ya da güvenilir firmalardan yapılması önerildi. Ertemel, ilanlara ‘opsiyonlanmıştır’ yazıp fiyatları artıran satıcıların Maliye Bakanlığı tarafından bir an önce tespit edilmesi gerektiğini vurguladı. 2019’da satılan ikinci el araçların yaklaşık 7 milyon olduğu tahmin ediliyor ve şu an internetten yapılan satışların kayıtsız yapıldığı biliniyor. Ertemel, bu durumun önüne geçmeye çalıştıklarını belirtti ve satışların güvenli olmasını istediklerini ifade etti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı