Araç sahiplerini tatmin etmeyen indirim! Benzin ve mazot litre fiyatı abartıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Araç sahiplerini tatmin etmeyen indirim! Benzin ve mazot litre fiyatı abartıldı

FİNANS

28 Kasım 2020 Cumartesi 12:30:51

Son Güncelleme: 28/11/2020 12:28:50

Araç sahiplerini tatmin etmeyen indirim! Benzin ve mazot litre fiyatı abartıldı

Geçtiğimiz günlerde benzin ve mazot fiyatlarına üst üste 3 kez büyük zam yapılmıştı. Dolar kurunda yaşanan düşüş sonrasında ise büyük bir indirim bekleniyordu. EPGİS tarafından yapılan açıklamaya göre benzin ve mazot fiyatlarına Türkiye genelinde indirim yapıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) dün geceden itibaren geçerli olmak üzere motorin fiyatlarında 2 kuruş indirim yaptığını duyurdu. Peki, güncel motorin fiyatları ne kadar oldu? 20 Kasım İstanbul, Ankara, İzmir motorin fiyatları ne kadar?

MOTORİNE İNDİRİM MÜJDESİ

EPGİS’in dün gece yaptığı açıklamaya göre, gece yarısından itibaren yani 20 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre satış fiyatına 2 kuruş indirim yapıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasının (EPGİS) verdiği bilgiye göre, Ankara’da 6,36 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,34 lira oldu. İstanbul’da, litresi 6,29 lira olan motorinin litresi 6,27 liraya inerken, İzmir’de 6,40 liradan 6,38 liraya düşüş yaşanacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ve dolar kurundaki değişikliklerin baz alınarak, rafineriler tarafından hesaplanan akaryakıt fiyatları, dağıtım firmalarının uyguladığı fiyatlar, rekabet ve serbestiden dolayı şehirlere ve firmalara göre değişiklik gösterebilmektedir.

BRENT PETROL NE KADAR?

Dün 44,80 dolara yükselen Brent petrolün varili fiyatı güncel olarak uluslararası piyasalarda 44,09 dolardan işlem görmektedir. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 41,65 dolardan işlem görüyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 800 bin varil artış göstererek 489,5 milyon varile yükseldiğini açıklaması ile birlikte, küresel piyasada stok fazlası endişeleri arttı ve petrol fiyatlarında kısmi düşüş yaşandı.

Yeni tip koronavirüs salgınının ikinci dalgasıyla mücadele etmek için Avrupa ülkelerinde tedbirlerin artması ve ABD’de koronavirüs vaka sayılarının artması ile birlikte piyasalardaki kısa vadede petrol talebinin zayıf kalmaya devam edeceği algısı güçlendi ve fiyatların üstünde aşağı yönlü baskı oluştu.

Bununla birlikte, Kovid-19 salgınına yönelik yapılan aşı çalışmalarında yaşanan gelişmeler de ekonomik toparlanmaya dair umutları artırıp, petrol fiyatlarındaki düşüşü kısıtlamaktadır. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC+ grubu tarafından uygulanan üretim kesintisi anlaşmasının süresinin uzatılmasına dair beklenti de fiyatlarda düşüş yaşanmasını yavaşlatmaktadır. Brent petrolde 44,17 ile 44,35 dolar aralığı direnç olarak, 43,99 ile 43,81 dolar aralığı da destek bölgesi olarak izlenebilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı