Araç sahiplerine müjde! Yüzde 30 indirim ve 1 ay erteleme imkanı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Araç sahiplerine müjde! Yüzde 30 indirim ve 1 ay erteleme imkanı

FİNANS

18 Ağustos 2020 Salı 08:12:22

Son Güncelleme: 17/08/2020 20:47:02

Araç sahiplerine müjde! Yüzde 30 indirim ve 1 ay erteleme imkanı

Trafik sigortası ve kasko işlemleri yaptırılmadığı takdirde uygulanan cezanın kalkmasıyla birlikte, salgının zirve yaptığı dönemde evlerinden çıkmayan vatandaşlar bu işlemleri yapmayı erteledi. Talebin azalmasıyla birlikte ise sigorta şirketleri yüzde 30’a varan indirimler yaptı.

Sigorta şirketleri de bu durumdan kötü etkilendi ve vatandaşları teşvik etmek için yüzde 30’u aşan indirimler yapmaya başladı. Buna ek olarak ödemeleri 1 ay erteleme imkanı da sundu.

Korona virüs salgını sigortası sektörünü de kötü etkiledi. Cezaların kalkmasıyla birlikte trafik ve kasko sigortalarında yüzde 20 ile 40 oranında daralma gerçekleşti. Bu durumun önüne geçmek ve trafiğe çıkmaktan vazgeçen vatandaşları araç kullanımına teşvik etmek için sigorta şirketleri çözüm yolu aramaya başladı. Acenteler fiyat ve indirim açısından rekabet etmeye başladı.

TRAFİK SİGORTASI İNDİRİM ORANLARI

Trafik sigortası bir süredir pandemi nedeniyle zorunlu olmaktan çıkmıştı. Normalde, yaptırılmadığında devlet vatandaşa ceza veriyordu. Salgın sürecinde vatandaşlar kullanmadıkları araçlara sigorta benzeri işlemleri yaptırmak istemedi. Sigorta acenteleri bu sorun için çözüm arayışına girdi.

Öncelikle trafik sigortalarındaki poliçe prim ödemelerinin taksit sayısı 3’ten 5’e çıkarıldı. Buna ek olarak bazı acenteler yüzde 10 indirim yapmıştı. Trafik ve kaskolar için yapılan indirim oranları, Nisan ayından itibaren yüzde 30 ve üstüne çıkarıldı. Bu sayede, trafik sigortası prim tavanlarının en az yüzde 30 altında trafik poliçesi alıp, 5 taksitle ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte, poliçe ödemelerinizi 1 ay erteleyebilirsiniz.

Sigortalı sayısında azalışla birlikte sigortacılık alanında ekonomik gerileme yaşandı. Bu nedenle sigorta şirketleri bu gerilemenin önüne geçmek için ilerleyen zamanlarda daha çok fiyat kırabilir. Azalan kaza sayıları nedeniyle hasar ödemelerinde düşüş olması bekleniyor.  Yıllık olarak düzenlenen sigorta poliçelerinin, normalleşme döneminde salgın öncesindeki dönemle benzer oranda hasar yaşandığında daha çok zarar yazabileceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, kaza sayısı azalırken, kazalardaki ölü ve yaralı sayısının artması da sigortacıları zorluyor.

PRİM ÖDEMELERİNDE AYLIKARTIŞ YAŞANMAYABİLİR

Devlet tarafından belirlenen ve her ay yüzde 1.5 oranında artış gösteren trafik sigortası tavan fiyatları artık artış göstermeyebilir.Sigorta sektörü temsilcileri, sigorta primi tavan fiyatları ve prim ödemeleri ile ilgili görüşmelerini Hazine Müsteşarlığı ile sürdürüyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı