Araç sahipleri dikkat! Benzin ve mazot fiyatlarına dev zam geldi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Araç sahipleri dikkat! Benzin ve mazot fiyatlarına dev zam geldi

FİNANS

11 Kasım 2020 Çarşamba 19:04:17

Araç sahipleri dikkat! Benzin ve mazot fiyatlarına dev zam geldi

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren üzücü haber bugün EPGİS tarafından paylaşıldı. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere, akaryakıt fiyatlarına büyük zam geliyor. Geçtiğimiz gün üst üste gelen iki zam sonrasında üçüncü zam fiyatlarıyla birlikte akaryakıt fiyatları iyice yükseldi. İşte 12 Kasım ilk saatlerinden itibaren geçerli olacak benzin ve mazot fiyatları.

Brent petrol fiyatları artıyor! Tüm araç sahibi vatandaşlarımızı üzecek haber geliyor! Benzine büyük zam yolda! Korona virüs salgınının başlaması ile birlikte küresel anlamda petrol fiyatları tarihin en düşük dip fiyatlarını görmüştü. Fakat tekrar yükselmeye başlayan brent petrol ile benzine de zam çok yakın!

Korona virüs salgınıyla düşüş eğilimine giren Brent petrol, aşıya dair olumlu gelişmelerle birlikte tekrardan yükselmeye başladı. Son günlerde yaşanan sert yükselişle 44 doları gören Brent petrol sonrası benzinin de pompa fiyatına büyük bir zam bekleniyor!

Milyonlar vatandaşımızı ilgilendiren son dakika haberi! Küresel piyasalar da brent petrolün değerinin artmasıyla birlikte benzinin pompa fiyatına büyük bir zam geliyor! İşte tüm ayrıntılar;

BENZİNİN LİTRE FİYATI NE KADAR? 

Ülkemizde ise benzinin litre başına olan fiyatlandırması EPGİS (Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları) tarafından yapılmakta. En son EPGİS tarafından açıklanan fiyatlara bakıldığın da 4 Kasım 2020’de zam gelmişti. Benzine 17 kuruş motorine ise 16 kuruş zam getirilmişti.

Gelen bu büyük zamlar sonrasında ise başkent Ankara’da ve İzmir’de benzinin litre fiyatı 6,64 Türk lirasından 6,81 Türk lirasına kadar çıkmıştı. İstanbul’da ise 6,75 Türk lirası olan benzin fiyatları vatandaşların ceplerini yakıyordu. Şimdi ise bir zam daha yolda! Peki ülkemizde bu fiyatlar nasıl hesaplanıyor? Firmalar hangi verileri baz alıyor?

TÜRKİYE’DE BENZİN FİYATI NASIL HESAPLANIYOR?

Ülkemizde ise akaryakıt fiyatları hesaplaması 1 Ocak 2005’ten beri serbest fiyatlandırma şartları ile hesaplanmakta. Buna göre önce Akdeniz ürün fiyatları yüzünden günün dolar kuru baz alınarak ilk rafineri tavan fiyat satışları oluşturulur. Ardından ise bu fiyat oluştuktan sonra diğer maliyetler eklenir. Bunlar dağıtım şirketinin kazancı, ürün servis ücreti gibi giderlerden oluşur. Daha sonra da depoların satışlarında uygulanacak fiyat belirlenir.

Son aşamada ise bayi masrafları ve bölgelere göre nakliye ücretleri eklenir. Tüm bu işlemlerden sonra da akaryakıt ürünlerinin pompa satış fiyatları oluşur. Araç sahipleri olan biz vatandaşlar ise pompa satış fiyatı üzerinden alım yaparız.

BRENT PETROL YÜKSELDİ, BENZİNE ZAM GELDİ!

Akaryakıt fiyatlarına dair yapılan sektör açıklamalarına göre ise bu geceden itibaren benzine zam geliyor!

Yeni gelen 19 kuruşluk zam ise gece yarısından itibaren geçerli olacak. Brent petrol fiyatlarının aşıya dair küresel gelişmeler sonucu 44 doları aşmasıyla beklenen zam da geldi.

MOTORİNE ZAM VAR MI?

Benzine gelen büyük zammın yanı sıra motorin fiyatlarına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

YENİ BENZİN FİYATLARI

Beklenen 19 kuruşluk zamma birlikte gece yarsından itibaren Başkent Ankara’da benzinin litre fiyatı 6,81 Türk lirasından 7 Türk lirasına çıkacak.

İstanbul’da ise benzinin litre fiyatı 6,75 Türk lirasından 6,94 Türk lirasına yükselirken, İzmir’de ise Ankara’daki gibi litre fiyatı 7 Türk lirasına ulaşacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı