Araç fiyatları artmaya devam edecek mi? Uzmanlar araç alacakları uyardı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Araç fiyatları artmaya devam edecek mi? Uzmanlar araç alacakları uyardı

FİNANS

23 Eylül 2020 Çarşamba 17:12:20

Son Güncelleme: 23/09/2020 00:27:16

Araç fiyatları artmaya devam edecek mi? Uzmanlar araç alacakları uyardı

Gerek sıfır gerekse ikinci el araç fiyatları cep yakıyor. Yeni bir araç almayı düşünenler veya aracını yükseltmeyi düşünenler merakla araç fiyatları düşecek mi sorusunun cevabını araştırıyorlar. Gün geçtikçe artmaya devam araç fiyatlarıyla ilgili ise uzmanlar açıklamada bulundu. 2021 yılı 2020 yılını aratabilir, araç fiyatlarında beklenen düşüş gerçekleşmeyebilir!

Birçok vatandaş sıfır model arabaların tekrar üretilmeye başlamasıyla birlikte ikinci el piyasasından fiyatların düşmesini bekliyordu. Galericiler ve vatandaşlar 2021 yılı için daha umutluydu fakat beklenen olmadı. 2021 yılı bu gidişle 2020 yılındaki fiyatları aratacak gibi duruyor.

2020 yılında fiyatlar da yaşanan yükselmeler vatandaşları bir hayli zorlamıştı. Özellikle Avrupa’da salgın nedeniyle yeni araba üretiminin yapılamaması fiyatların yükselmesine neden olmuştu. İkinci el araba almayı düşünenvatandaşlarımız ise yeni yılı ve yeni yılla birlikte fiyatların normalleşmesini bekliyordu. Fakat ileriki süreçler de araba piyasası nasıl değişecek? Fiyatlar nasıl etkilenecek işte detaylar;

Ülkemizde ikinci el piyasası oldukça geniş ve haraketli. Fakat özellikle de 2020 yılı ile birlikte ikinci el araçlara olan ilgi tavan seviyesine çıktı. Salgın sürecinde özellikle de tedarikte yaşanan gelişmelerle birlikte fiyatlar oldukça yükseldi. Vatandaşlar toplu taşımadan kaçmaya başladı, ikinci el stoklarının az olması ve sıfır araç üretiminin yapılmaması da fiyatları arttıran ana etkenler oldu.

100 BİN TL’LİK ARABA 185 BİN TL OLDU

İkinci el araçlar da yaşanan piyasadaki son gelişmelere dair yeni haberler ise gelmeye devam ediyor. İkinci el araçların ise yükselişinin yıl boyunca devam ettiği ve yılın eylül döneminde zirve yaptığı görülüyor. Fiyatlar ise eylül ayıyla zirve yaptı ve fiyat artışları da %80 ila %85 arasında olduğu görüldü.

İkinci el araba sektöründe yaşanan fiyat artışlarıyla ilgili Cardata’nın genel müdür olarak görev yapan Hüsamettin Yalçın değerlendirmelerdi bulundu ve zam oranlarını açıkladı. 2020 yılının ocak döneminin başlangıcıyla birlikte 100 bin Türk lirasından alıcı bulan bir aracın 185 bin Türk lirasına çıktığını açıkladı. Müdürü Hüsamettin Yalçın aynı zaman fiyatlardaki artışların en belirgin sebebinin salgın döneminde yaşanan tedarik zincirindeki sıkıntı ve sıfır araçlarının üretiminin durması olduğunu belirtti.

2021 YILI 2020’Yİ ARATABİLİR

Aynı zaman araba fiyatlarına dair ileriki dönemlere dair değerlendirmelerini paylaşan Müdür Hüsamettin Yalçın, fiyat artışlarının devam etmesini beklediğini aktardı. 2020 yılından Müdür Yalçın, 700 binin seviyesinde 0 araç satışı belediklerini fakat 2021 yılı içinse bu rakamının 100 bin düşerek 600 bin civarında olduğunu belirtti.

İkinci el satış rakamlarını ise 6- 7 milyon olarak bekleyen Hüsamettin Yalçın, yaklaşık 6 ila

Milyon arasında ikinci el satışı beklediklerini aktardı. Salgın yüzünden meydana gelen kısıtlamalar nedeniyle firmaların %100 kapasitede çalışmadığını ve ithal araç buluşmanın kolay olmadığını anlattı.

Ayrıca Yalçın, yükselmekte olan kur etkisiyle birlikte 2021 yılında sıfır km araç fiyatlarının daha yükselmeye devam edeceğini aktardı. Ayrıca Müdür Yalçın, buna bağlı olarak ikinci el araçların fiyatlarının da artacağını açıkladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı