Araç fiyatları artacak mı? Piyasa yüzde 30 artış gösterdi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Araç fiyatları artacak mı? Piyasa yüzde 30 artış gösterdi

FİNANS

4 Temmuz 2020 Cumartesi 00:33:13

Araç fiyatları artacak mı? Piyasa yüzde 30 artış gösterdi

Hayalini kurduğu aracı satın almak isteyen vatandaşlarımız dört gözle ÖTV indirimini beklerken, ODD Haziran ayı otomotiv sektörü raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda araç fiyatları artacak mı yoksa düşecek mi sorusu için önemli ipuçları bulunuyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği raporuna göre araç fiyatlarındaki yaşanacak gelişmeleri sizler için ele aldık.

Türkiye otomotiv pazarı 2020 yılının ilk yarısında %30,2 oranda büyüdü. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yapılan açıklama göre Türkiye otomotiv pazarının 2020 yılına ait ilk 6 aylık performans verileri paylaşıldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre 2020 yılının ilk altı aylık dönemi olan ocak ve haziran ayları arasında otomobil ve hafif ticari araç pazarında büyüme yaşandı. Bu pazar yılın ilk ayında %30,2 oranında bir büyümenin gözlemlediği duyurulurken oranla birlikle artış da 254 bin 68 adet oldu. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı haziran ayında %66,3 artışla 70 bin 973’e ulaştı.

Araç Fiyatları Artacak Mı Düşecek Mi?

Türkiye otomobil ve hafif ticari araçların toplam pazarı ise 2020 yılının haziran döneminin soncunda geçen yılın haziran dönemine göre %30,2 artış yaşayarak 254 bin 68 oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından paylaşılan veriler dikkate alındığında otomobil satışlarının 2020 yılının ilk yarısını baz alındığında 2019 yılının ilk yarısına göre %30,2 oranında artış yaşayarak 203 bin 595 adet olduğu gözlemlendi ve bununla birlikte araç pazarı da %30,2 artış yaşayarak 50 bin 473 adete ulaşmış durumda.

Öte yandan otomobil ve hafif ticari araç pazarında 2020 yılının haziran döneminde %66,3 oranda yükselme yaşandı ve altın ayda toplamda 70 bin 973 araç satıldığı belirtildi.
2020 yılının haziran ayında ise otomobil satışları %58,4 oranında artarken hafif ticari araç pazarında da yine artışlar yaşandı. Hafif ticari araç pazarı da %108,7 oranında yüksek bir artış yaşadı.
Yine bu dönemde 57 bin 67 adet otomobilin satıldığı açıklandı ve hafif ticari araç satışları da 13 bin 906’ya ulaşmış durumda.

2010’dan bu yana %1 oranında artış

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) paylaşılan açıklamalar da otomobil ve hafif ticari araç pazarı incelendiğinde 10 yıllık haziran ayı ortalama satışları %1 oranında artmış durumda olduğu bildirildi.

Otomobil pazarı ise son 10 yıllık haziran ayı ortalamalarında %6,2 oranında bir artış gösterdi. Fakat bunun tam tersi olarak hafif ticari araç pazarında ise azalma görüldü. Hafif ticari araç pazarında son 10 yıla ait haziran ortalamaları incelendiğinde satışlarda %15,9 bir düşme gözlemlendi.

ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

BDDK tarafından faiz oranlarının düşürülmesiyle birlikte araba hayali kuran birçok vatandaşımız krediyle araç sahibi olma yolunu tercih etti. Bazıları ise artan fiyatların düşmesi için dört gözle ÖTV indirimini bekliyor. Pandemi sonrası piyasaların hareketlenmesi için ÖTV indirimi yapılacağı söylentileri uzunca bir süre basında yer alsa da, uzmanlar indirimin gelmeyeceğini belirtiyor. Bunun sebebi ise, araç piyasalarında halihazırda yaşanan hareketlilik. Yukarıda da belirttiğimiz üzere haziran ayında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 artış yaşandı. Pandemiye rağmen otomotiv sektöründe yaşanan hareketlilik, ÖTV indiriminin yakın bir zamanda gelmeyeceğine en büyük işaret olabilir.

Piyasalarda ise Kurban Bayramı’na kadar fiyatların aynı seviyelerde seyretmesi, bayram sonrası fiyatların yeniden artması yönünde beklentiler devam ediyor. Sizde araç fiyatları hakkındaki fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı