Araç alacaklara kötü haber! Otomobil almak imkansız hale geliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Araç alacaklara kötü haber! Otomobil almak imkansız hale geliyor

FİNANS

24 Ağustos 2020 Pazartesi 16:12:14

Son Güncelleme: 23/08/2020 22:06:11

Araç alacaklara kötü haber! Otomobil almak imkansız hale geliyor

Kur şoku nedeni ile ikinci el araçlar için zam kapıda. Fiyatlar tahminlerin üstünde aratabilir. Uzmanlar ise fiyat artışının bugünleri aratacağından endişelenmekte.

Düşen faiz oranları ile birçok vatandaş araba sahibi olmak için harekete geçti fakat yükselen ikinci el araç fiyatları karşısında hayal kırıklığı yaşadılar. Birçok vatandaşımız ve sektör içindekiler de bu durumdan rahatsızdı. 0 el arabaların üretimine devam edilmesi ile birlikte de vatandaşlar bir indirim veya fiyat düşüşü için beklemeye koyuldu. Fakat indirim bekleyen vatandaşlarımızı üzücü bir haber daha geldi.

İkinci el araçlar için yeni bir zam dalgası kapıda bekliyor. Yükselen faiz oranları sonrasında vatandaşlar araçların fiyatlarının düşeceğini düşünmüştü fakat şimdi de kur etkisi kendini göstermeye başladı.
Sektördeki uzman kişiler ise araç fiyatlarının düşmesini hiç beklememekte.

Kamu bankaları tarafından %0,49 oranında taşıt kredi faiz oranları başlatılmış ve salgın nedeni ile 0 araç üretimi geçici olarak küresel anlamda durma noktasına gelmişti. Tüm bu etkenler ise özellikle yurtiçinde ikinci el araçların fiyatlarında yüksek artışlara sebebiyet vermişti.

Fakat üretimin tekrar başlaması ve kamu bankalarının sunduğu düşük faiz kampanyalarının sona ermesi ile birlikte taşıt fiyatlarının tekrar düşeceği beklenmekteydi. Fakat bu sefer kur şoku geldi. Ne yazık ki özellikle de Euro da yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler nedeniyle ikinci el araçlara bu hareketlenme zam olarak yansıyacak.

SIFIR ARABA ALMAK İSTEYENLERE EURO SÜRPRİZİ

Kur şoku maalesef ki indirim bekleyen vatandaşlarımızı üzdü. Konu hakkında değerlendirme ise Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı olarak görev yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’den geldi. Haydar Bey, Euro’da yaşanan yükselişlerin fiyatları yakından ilgilendirdiğini belirterek, tabloya bakınca sıfır araç almayı düşünenlerin geç kalmadan almasında fayda olduğun dile getirdi ve döviz ve faizin yükselmeye devam etmesi sonucunda bugünkü fiyatları arar hale gelebiliriz yorumunda bulundu.
Yenigün ayrıca ÖTV’den bahseder güncellenmeyen dilimlerini unutmamak gerektiğini hatırlattı ve kurdaki küçük artışların bile ÖTV dilimini %45 oranında %50 veya %60 oranlarına çıkartabildiğini ifade etti.

EURO KURU VE FAİZLER KONTROL ALTINA ALINABİLİRSE ARAÇ ALMAK İSTEYENLER YILSONUNU BEKLEMELİ! 

Koç Grubu ve Doğuş Otomotiv’de uzun yıllar çalışan ve kendi sitesini işleten Orhan Ülgür ise, ikinci el araç fiyatlarına dair düşüncelerini aktardı. Ülgür, kur farkı sebebiyle çok sayıda firmanın kaparo olarak önceden yaptıkları sıfır araçların sözleşmelerini iptal edeceklerini aktardı ve kasım ile aralık dönemlerinde sıfır araç üretimlerinin artacağını ve yükselen faizlerin ektisiyle de bu durumun özellikle sıfır araçlar da stok fazlalığına sebep olacağını dile getirdi. Ülgür ayrıca, ikinci el fiyatlarına da bu durumun yansıyacağını aktardı ve markaların stoklarını eritebilmek adına düşük faiz ve özel kampanyalar uygulayabileceklerini belirtti. Ülgür ayrıca, haziran ve temmuz dönemlerinde firmaların iyi bir satış yapmış olmaları gerektiğini bu sayede kasım ve aralık dönemlerindeki aksiyonlar için ellerini güçlendirecekleri yorumunu ekledi. Ülgür değerlendirmesiyle yıl sonunda o ve 2.el araçlar için indirim beklediğini aktardı. Ülgür Bey ayrıca fiyatlar için şu an en önemli verinin Euro ve kuru olduğunu belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı