Araba Fiyatları Düşecek Mi? 3 Uzman İsim Araç Fiyatlarını ve Piyasayı Yorumladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Araba Fiyatları Düşecek Mi? 3 Uzman İsim Araç Fiyatlarını ve Piyasayı Yorumladı

FİNANS

22 Kasım 2020 Pazar 18:20:36

Son Güncelleme: 22/11/2020 18:19:48

Araba Fiyatları Düşecek Mi? 3 Uzman İsim Araç Fiyatlarını ve Piyasayı Yorumladı

Pandemi sürecinin olumsuz etkileri, dövizde yaşanan sert yükseliş ve arzın yükselmesiyle birlikte sıfır ve ikinci el araç fiyatları bir hayli yükseldi. Kredi faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte yeni bir araba satın alacak vatandaşlarımız fiyatlar ne zaman düşecek sorusunun cevabını merak ediyorlar. İşte sektörün uzman isimlerinden araç fiyatları hakkında yorumlar.

Araba fiyatlarının ev fiyatları ile yarıştığı bu dönemlerde vatandaşlarımız araba almak için fiyatların düşmesini bekliyor. Fakat korona virüs salgını ile yükselmeye başlayan araba fiyatları hala gerilemiş değil. Vatandaşlar yükselen fiyatlar karşısında ise şaşkın. Hatta ev ile araba fiyatları aynı olmuş durumda!

Korona virüs salgınında, tedarik zincirinin bozulması ardından da döviz kurunun artması ile pahalılaşması artan otomotiv pazarında ise fiyatlar hala düşmüş değil. Araba almayı düşünen vatandaşlarımız ise fiyatların ha düştü ha düşecek diyerek uzun zamandır bekliyor. Fakat iki uzman isim açıkladı! Müjde geldi! Araba fiyatları düşüyor! İşte haberin devamı ve tüm ayrıntılar;

Merkez Bankası’nın faiz kararı ardından araba fiyatları da etkilendi. Dolar kurunda yaşanan düşüşle birlikte araba fiyatları da tekrar gündeme oturdu. Hem sıfır hem de ikinci el araçların fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Peki fiyatlar düşecek mi? Stok sorunu ne zaman sona erecek? Sıfır araçlar ne zaman gelir? Gündemde olan araç kampanyaları neler? 2021 yılında araba fiyatlar düşer mi? Aralık da fiyatlar nasıl olacak? Yılbaşından önce mi sonra mı araba almak daha kazançlı? İşte tüm sorularınızı uzmanlar eşliğinde yanıtladık;

Korona virüs salgını ile birlikte fiyatların oldukça dalgalı seyrettiği otomotiv sektöründe ise önce satışlar durmuş daha sonra da atılan adımlarla birlikte bir anda talep patlaması yaşanmıştı. Peki ya 2021 yılı için uzmanlar ne diyor?

2021 YILINDA ARAÇ FİYATLARI NE OLUR?

2020 yılında hem ikinci el hem de sıfır araç fiyatları rekor kırmıştı. Bursa OTO Galericiler Odası Başkanı olarak görev yapmakta olan Hakan Yanık ise konuya dair değerlendirmelerde bulundu. Yanık, ikinci ek araçlarda fiyat artışlarının yeni yıla kadar devam edeceğini 2021 yılında ise fiyatların düşmekten ziyade sabitleneceğini açıkladı. 2021 yılı ile birlikte artan KDV ve ÖTV fiyatları haliyle araçlara da etki edecek diyen Yanık, ÖTV zammı ile araç fiyatlarının artışları daha da artacak dedi.

2.EL ARAÇ VE SIFIR ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Bu zor salgın döneminde araç sahibi olmak isteyen ya da sadece yatırım amaçlı araç almak isteyen vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de fiyatların ne zaman düşeceği. Konut hakkında uzmanlar ise fiyatların düşeceğini dair açıklamalar da bulundu.

Bir diğer değerlendirme ise konu hakkında OYDER Başkanı olarak görev yapmakta olan Murat Şahsuvaroğlu’ndan geldi.

Şahsuvaroğlu, 2020 yılında döviz kurlarının sert şekilde yükseldiğini ve bu kar artışının doğrudan araç fiyatlarına yansımadığını aktardı. Fakat son zamanlarda kurda yaşanan düşüşün kısmende olsa araçlara yansıtıldığını açıklayan Şahsuvaroğlu, kısa vadeli kurdan yaşanan düşüşün yıl sonu kampanyalarına neden olabileceğini düşündüğünü açıkladı. Şahsuvaroğlu yılın son iki ayında ise düşük faizli ve düşük fiyattan kampanyalar görmeyi beklediğini açıkladı.

DOLAR KURUNDA YAŞANAN DÜŞÜŞ ARAÇ FİYATLARINI DÜŞÜRÜR MÜ?

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Kurul Başkanı olarak görev alan Ali Bilaloğlu ise yine konuya dair değerlendirmeler de bulunan başka bir isim oldu. Bilaloğlu, fiyatların markaların stok durumlarına bağlı olduğunu açıkladı. Bilaloğlu kur düşüşüne dair de yorum yaptı ve bu noktada firmaların hangi kur seviyesinde kaç adet araç ithal ettiklerinin önemli olduğunu söyledi. Bilaloğlu yine bir diğer etken ise fiyatlarda kurumların ne kadar zam yaptıkları ve hangi kur seviyesine göre aracın fiyatının belirlendiği dedi. Bu şekilde acıkmalar da bulunan Bilaloğlu kura bağlı olarak araçlarda fiyat düşüşünün sinyalini verdi.

Firmaların ise düşen dolar kuru ile yeni bir politika izlemesi bekleniyor. Dolar kuru ise sadece 2 hafta içinde 8,57 bandından 7,55 bandına kadar geriledi ve bu düşüşün önce sıfır araç fiyatlarına da sonra da ikinci el araçlara yansıması bekleniliyor.

Sektörde oluşan bir diğer beklenti ise vatandaştan geldi. Vatandaş kurun düşmesi ile birlikte indirim gelir diye araç alımına da ara verdi. Hal böyle olunca fiyatlarda indirim sık sık gündemde.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı