Annelere devlet destek müjdesi! 300 Euro bakıcı desteği geliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Annelere devlet destek müjdesi! 300 Euro bakıcı desteği geliyor

FİNANS

6 Eylül 2020 Pazar 16:12:44

Son Güncelleme: 06/09/2020 12:25:17

Annelere devlet destek müjdesi! 300 Euro bakıcı desteği geliyor

2020 yılı bakıcı desteği ödemeleri bugün itibariyle 300 euroya çıkartıldı. 36 aydan küçük çocuğu olan çalışan annelere yapılan 300 euro bakıcı desteği şartları nelerdir sorusu çalışan annelerimiz tarafından merak ediliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan annelere verilen bakıcı desteği yüzde 50 artırıldı ve 2 bin 400 liraya yükseltildi. Bakıcı desteği Ankara, İstanbul ve İzmir’deki çalışan annelere sağlanıyor. Projede boşalan kontenjanlara yeni başvuru yapan anneler alınıyor.

300 Euro Bakıcı Desteği

Çalışan annelere bakıcı desteği, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kadın istihdamını artırmak için 2019 yılından itibaren uygulamaya koyduğu ve Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilen bir projedir. Projeden İstanbul’dan 2100, Ankara ve İzmir’den 800’er çalışan anne yararlanıyor. Çalışan annelere bakıcı desteği bu yıl yüzde 50 arttı ve 300 avroya yükseldi. Yani proje kapsamında olan çalışan anneler aylık 2 bin 400 lira destek alacak. Artık projeden yararlanma şartlarını sağlayamayan veya yararlanma süresini dolduran annelerin yerine yeni başvuruda bulunan çalışan annelere destek sağlanacak.

Çocuk 36 aylık olana kadar, çalışan annelere verilecek olan bakıcı desteği,azami 32 ay sürecek. Projenin yürürlüğe koyulduğu sene 200 avro olan destek tutarı bu sene 300 avroya çıkartıldı. 2021 yılında 325 avro, 2022 yılında ise 350 avro destek verilecek.

BAKICI DESTEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI NELER?

-Çocuğun, başvuru tarihinden itibaren 0-24 ay aralığında olması gerekir.

-Çocuğun, destek ödemelerine başlanılacak tarihte en az 24 aydan küçük olması gerekir.

-Destekten yararlanmak isteyen annenin ve bakıcının Ankara, İstanbul, İzmir’de ikamet etmesi gerekmektedir.

-Anne ile çocuğun aynı evde ikamet etmesi gerekir.

-Bekar olan annelerin destekten yararlanmak için çocuğun vekaleti kendisinde olması gerekir.

-En geç kesin kayıt tarihinde, destekten yararlanmak isteyen annenin bir işverenin yanında tam zamanlı ve 4/a statüsünde sigortalı olarak çalışması gerekmektedir.

-Analık iznine ayrılan anneler destekten yararlanamaz.

-Çalıştırılacak olan bakıcının anne ve babayla birinci derecede akraba olmaması ve 18 yaşını doldurmuş bir kadın olması gerekiyor.

-Bakıcı eğitim sertifikasına sahip olan teyze ve halalar, evde yatılı olarak kalmamak şartıyla çalıştırılabilir.

-Destekten 4/c (Emekli Sandığı) ve 4/b (BAĞ-KUR) kapsamında çalışan kadınlar yararlanamaz. Sadece 4/a kapsamında çalışan anneler yararlanabilir.

-Bakıcının en az asgari ücret düzeyinde, sigortalı olarak çalıştırmak zorunludur.

Çocuğu 36 aylık veya daha küçük olan çalışan anneler SGK bakıcı desteğinden yararlanabilirler. Bu yıl 300 euroya yükseltilen bakıcı destek ödemeleri önümüzdeki yıl 350 euro, 2022 yılında 400 euro olacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı