Ankara Rekor İhracat Gerçekleştirdi! Toplam tutar 3.6 milyar dolar
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ankara Rekor İhracat Gerçekleştirdi! Toplam tutar 3.6 milyar dolar

FİNANS

11 Temmuz 2020 Cumartesi 22:50:42

Ankara Rekor İhracat Gerçekleştirdi! Toplam tutar 3.6 milyar dolar

Ankara’da yılın ilk yarısında dünyanın 202 noktasına 3,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. Açıklanan verilere göre yapılan ihracat tutarı yeni bir rekor olarak tarihe geçti.

AA muhabirinin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’den alınan verilere göre, Ocak-Haziran döneminde en çok ihracat yapan şehirler arasında 5’inci sırada Ankara yer aldı. Ankara’nın bu dönemki ihracatı pandeminin etkisiyle geçen yıla oranla 8,2 azaldı. 3 milyar 595 milyon 189 bin dolar düzeyinde ihracat gerçekleştirildi.

Ankara’dan gerçekleştirilen ihracat Şubat-Mayıs ayları boyunca aylık bazda düşüş kaydetmişti. Haziran ayında bir önceki aya oranla yüzde 24,6 artış göstererek 677 milyon 477 bin dolarlık ihracat gerçekleşti.

EN ÇOK İHRACAT ABD’YE

Geçen yıl yılın ilk yarısında 197 ülkeye ve serbest ticaret bölgesine ürün ulaştıran Ankara, bu yıl aynı dönemde 202 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Geçen yıl Yeşil Burun Adaları, Cebelitarık,Mayotte,  Dominik, Makao ve Esvatini,Guam’a ihracat yapılmamıştı fakat bu bölgelere bu sene ürün satışı yapıldı.

Ocak-Haziran döneminde Ankara’dan en çok ihracat 325,8 milyon dolarla ABD’ye yapıldı. Bu dönemde en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ABD’yi 2. Olarak 297,4 milyon dolarla Almanya, 3.olarak 252,8 milyon dolarla Çin, 155 milyon dolarla Irak ve 145,1 milyon dolarla İtalya takip etti.

EN ÇOK İHRACAT OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE

Ankara’nın Ocak-Haziran döneminde en çok ihraç yaptığı sektör otomotiv sektörü oldu. Yaklaşık 551,5 milyon dolarlık otomotiv ihraç edildi. Otomotiv sektörünün ardından makine ve aksamları geldi. Bu sektörde 524,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Bu dönemde, kimyevi maddeler ve mamullerinden de 489,3 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİSİNDEN REKOR SATIŞ

Bunların yanında, Ocak-Haziran döneminde Ankara, savunma ve havacılık sanayisi sektöründe rekora imza attı. 330,9 milyon dolarlık ihracatla bu sektörde en fazla dış satıma imza atan şehir oldu. Ankara, savunma ve havacılık sanayisi sektöründe yaptığı bu ihracatla, ülkenin toplam dış satımını yüzde 35,8 omuzladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı