Amerikan ekonomisi çöküşe devam ediyor! Dengeler değişecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Amerikan ekonomisi çöküşe devam ediyor! Dengeler değişecek mi?

FİNANS

20 Temmuz 2020 Pazartesi 18:12:13

Son Güncelleme: 20/07/2020 15:50:54

Amerikan ekonomisi çöküşe devam ediyor! Dengeler değişecek mi?

Covid-19 salgını sonrasında ekonomisi ağır bir darbe alan Amerika Birleşik Devletleri virüsle mücadele etmeye devam ediyor. Salgını bir türlü kontrol altına alamayan ABD’de hasta sayısı 4 milyona yaklaştı. Buna bağlı olarak tüketicilerin güven endeksi düşerken, aşağı yönlü risk ortaya çıktı.

ABD’deki Kovid-19 vakalarındaki artış, ülkedeki normalleşmeyi de kesintiye uğratıyor. 20’yi aşkın eyalette salgının yayılımını kontrol altına almak için normalleşme adımları yavaşlatıldı. Kısıtlamaların tekrar başlama ihtimali ülke ekonomisini de tehdit ediyor.

Kovid-19 nedeniyle en çok can kaybının yaşandığı ülke olan ABD’de son 24 saatte enfekte olan kişi sayısı 64 bin 329 arttı ve 3 milyon 885 bin 430’a çıktı. Son 24 saatte Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 803 arttı ve 142 bin 883’e ulaştı.

TÜKETİCİ GÜVENİ AZALDI

Uluslararası Para Fonu (IMF),ABD ekonomisiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Yapılan değerlendirmede, vaka sayılarındaki artış nedeniyleönlemlerinin tekrar uygulanma ihtimalinin ülke ekonomisini riske attığı vurgulandı. IMF, halk sağlığı yaklaşımında dikkatli olunmasının riski azaltsa da bazı eyaletlerdeki yoğun vaka artışının normalleşme adımlarının yavaşlatılmasına veya kısmi olarak tersine dönmesine sebep olduğunu vurguladı.

ABD’deki Kovid-19 vakalarının artışından sonra, Michigan Üniversitesi’nin Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini göz önünde bulundurarak hazırladığı temmuz ayına ait Tüketici Güven Endeksi verilerine göre tüketici güveninde beklenmedik azalma gerçekleşti.

Tüketici güven endeksi salgın nedeniyle Mart ve Nisan ayında düşüş göstermişti ve normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte Mayıs ve Haziran ayında toparlanmaya başlamıştı. Temmuz ayında ise 4,9 puan azaldı ve 73,2 seviyesine gerileme gerçekleşti.

Analistler, bu azalışın nedeninin Kovid-19 vaka sayısındaki artışın etkili olduğunu belirtti ve salgın yayıldıkça tüketici güvenindeki düşüşün önümüzdeki aylarda da devam etme ihtimalinin olduğunun altını çizdi.

VAKALARDAKİ ARTIŞ ABD EKONOMİSİNDE AŞAĞI YÖNLÜ RİSK OLUŞTURUYOR

AA muhabirine çarpıcı açıklamalarda bulunan Moody’s Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Kredi Görevlisi MadhaviBokil, bazı eyaletlerdeki vaka artışınınABD ekonomisinde aşağı yönlü risk oluşturduğunu vurguladı.

Bokil, şimdiye kadarki ekonomik faaliyetlerin beklentiler doğrultusunda canlandığını ve ekonomideki toparlanmanın 2020 yılının ikinci yarısına ve 2021’e bağlı olduğunu belirtti. Vaka sayılarının tekrar artması ve karantina önlemlerinin tekrar başlamasının ekonomik toparlanmaya da zarar vereceğini söyledi.

ABD’de ekonomide 2020 yılında yüzde 5,7 oranında daralma ve 2021 yılında da yüzde 4,5 oranında bir büyüme bekleniyor.Bu öngörüler ABD ekonomisinin yavaş yavaş toparlanacağını ve normale dönüşün kademeli olarak ilerleyeceğini gösteriyor.Bokil, ekonomide toparlanma olsa bile salgın sürecinden kaynaklanan üretim kaybının telafisinin kolay kolay gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

Bokil’e göre, geniş kapsamlı test uygulamaları, temas takibi, karantina gibi önlemler hem halk sağlığını koruyacak hem de Kovid-19’un bulaşma endişesini azaltacak ve güvenin yeniden kazanılmasını sağlayacak. Bu sayede ekonomik iyileşme de gerçekleşecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı